Detail sousoší pomníku lidických dětí.

Detail sousoší pomníku lidických dětí. | foto: Archiv MAFRA

Soud nařídil připsat na desku u pomníku v Lidicích spoluautora

  • 6
Soud v pondělí opět přepsal poválečné dějiny Lidic. Doposud památník uváděl jako autorku slavného památníku osmdesáti dvou lidických dětí sochařku Marii Uchytilovou. Napříště se budou uvádět spoluautoři dva - zesnulá Uchytilová a její manžel a sochař Jiří Hampl. Ten se soudního líčení zúčastnil.

Na památníku je momentálně deska, která uvádí pouze jméno Uchytilové, ale památník ji podle verdiktu musí odstranit a osadit sousoší novou tabulkou, kde už bude i zmínka o Hamplovi.

Hampl dal totiž lidický památník k soudu, když jeho jméno před lety z desky odstranili, a v pondělí vyhrál.  "Hampl se podílel na úpravě povrchu soch. Dalo by se říci, že modely plácal z té hlíny a těžko si představit, že se nepodílel na tvůrčím procesu," konstatoval soudce Krajského soudu v Praze Vojtěch Cepl.

Soudce ale uznal, že podíl sochaře Hampla je menší než podíl jeho ženy. Například vůbec nemodeloval obličeje. Na tom se točil právník Památníku lidice František Vyskočil. "Hampl se na pomníku podílel, ale ne do té míry, aby se dal považovat za spoluautora," uvedl Vyskočil v závěrečné řeči.

Pomník, který vznikal víc jak třicet let

Bělovlasý a bělovousý čtyřiadevadesátiletý sochař už se po výhře ani moc neradoval. Působil unaveně. "Já už  z toho ani radost nemám. Největší vítězství je, že se ty sochy podařilo odlít v bronzu," poznamenal Hampl.

Idea pomníku napadla sochařku Uchytilovou už v roce 1969. Do své smrti v roce 1989 ho ale nedokončila a kompletní dílo bylo odhaleno až v roce 2000. Letos by se Uchytilová dožila devadesáti let.

Hampl sochy dodělával po manželčině smrti, a proto byl na pomníku původně uveden i on. Jenomže v roce 2008 Památník Lidice na základě aktuálního svědectví nechal udělat novou desku už bez Hampla. Ten si pak stěžoval u soudu a poprvé už vyhrál před dvěma roky, jenomže právník Památníku se odvolal k Vrchnímu soudu, který zase věc vrátil ke Krajskému soudu soudci Ceplovi.

Původně Hampl žádal i 100 tisíc korun za autorská práva na pomník, nicméně o tom pondělní soud nerozhodoval.