Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Předběžné opatření kvůli Opencard nebude. Soud nevyhověl EMS

  • 2
Soud nevyhověl žádosti eMoneyServices (EMS) o vydání předběžného opatření kvůli Opencard. Firma chtěla vědět, zda musí poskytovat technickou podporu kartám i bez uzavřené smlouvy. Praha rozhodnutí soudu vítá.

Podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé firma v případě uložení povinnosti podporu poskytovat po Praze chtěla platbu 2,7 milionu měsíčně.

„Je pro mě naprosto nepochopitelné, jak někdo může chtít, aby soud schválil něco tak absurdního jako požadavek EMS,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Firma podle Prahy podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 návrh na vydání předběžného opatření, které by jí uložilo povinnost podporu poskytovat a Praze by uložilo za ni platit. Soud návrh zamítl 14. dubna.

„Soud neposuzoval nezbytnost podpory nebo oprávněnost požadavků. Zamítnutím předběžného opatření nechal rozhodnutí na dohodě obou stran,“ vysvětlil mluvčí EMS Martin Opatrný. Podle města, které se odvolává na předběžné opatření soudu z letošního února, má firma podporu systému poskytovat.

Vedení Prahy se chce kvůli Opencard obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), firmu EMS radní podezírají ze zneužití monopolního postavení na trhu. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám.

S projektem jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála 1,74 miliardy korun, je zatím stále nejasná. Vedení města zatím neřeklo, kdy a zda by měl projekt skončit.

Aktuální posudek, který si nechal magistrát zpracovat, označil projekt Opencard za nevýhodný a zastaralý a nedoporučil jeho pokračování (o posudku jsme psali zde).

Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí. Několik měsíců mají cestující na výběr mezi Opencard a papírovými kupony. Krnáčová tvrdí, že její tým pracuje na novém otevřeném řešení jízdného.

,