Mladík dostal za žhářský útok proti Romům čtyři roky, komplicové podmínku

  • 104
Vojtěcha Vyhnánka, který loni v červenci hodil v Býchorech na Kolínsku zapálenou louč do domu obývaného Romy, poslal soud na čtyři roky do vězení. Tři spoluviníci dostali podmínku.

Jan Říha dostal dvacetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou tři roky, Jiřímu Drahovzalovi a Michalu Řehákovi Krajský soud v Praze vyměřil roční podmínku se zkušební dobou dva roky. Vyhnánkovi hrozilo dvanáctileté vězení, ostatním tříleté.

Vyhnánek byl odsouzený za pokus o těžkou újmu na zdraví s rasovým motivem. Říha, Drahovzal a Řehák za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. První dva se na místě odvolali, zbývající si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

Mladí muži ve věku 20 až 25 let loni v červenci procházeli obcí se zapálenými loučemi a vykřikovali rasistická hesla. Vyhnánek hodil louč do okna domu. V bytě žilo pět lidí včetně tří malých dětí, další čtyři lidé tu byli tou dobou na návštěvě. Rodina louč uhasila, takže se nikomu nic nestalo (více o případu čtěte zde).

"Obžalování šli z restaurace, vykřikovali rasistická hesla a výhrůžky násilí. Kdo byl v té skupině, ať držel louč nebo ne, je spolupachatel," uvedla po vynesení rozsudku soudkyně Naděžda Bittnerová.

Podle státního zástupce Zbyňka Vondry čtveřice chtěla demonstrovat sílu proti Romům a rasový motiv byl v jejich počínání zřejmý.

S Vítkovem případ nelze srovnávat, míní soudkyně

Soudkyně případ z Býchor porovnala se žhářským útokem ve Vítkově, při kterém byla popálena dvouletá dívka. "Je v tom výrazný rozdíl. Ve Vítkově měli útočníci podstatně jiné vybavení, přišli potichu a z různých stran," doplnila Bittnerová. 

Soud se čtveřicí mužů začal v červnu. Vyhnánek v první den líčení vhození zapálené louče a provolávání rasistických hesel přiznal a napadené rodině Demeterových se omluvil. Podle něj se však jednalo o nešťastnou náhodu, kdy prý louč jen odhodil a omylem při tom trefil otevřené okno (více zde).

Všichni obžalovaní před soudem odmítli, že by šlo o rasistický útok nebo že by patřili mezi extremisty. Podle soudkyně ale mladíci například poslouchali hudbu problematických kapel. 

Napadená rodina požadovala odškodné 200 tisíc korun jako kompenzaci za následné stěhování z Býchor. Soudkyně však jejich žádosti nevyhověla pro nedostatek informací o psychickém stavu rodiny a dalším okolnostem.