Spisovatel Petr Placák

Spisovatel Petr Placák | foto: Jiří Šťastný, iDNES.cz

Soud potrestal estébáky, kteří před 23 lety ztloukli v lesích disidenta

  • 25
Obvodní soud pro Prahu 7 vynesl rozsudek ve 23 let starém případu. Státní bezpečnost v červnu 1989 unesla a ztloukla disidenta Petra Placáka poté, co protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce. Nyní za to Antonín Prchal dostal 1,5 roku vězení, Ladislav Irovský rok a Petr Vrbický podmínku.

Protestu ve Stromovce se účastnilo asi 30 demonstrantů včetně tehdy pětadvacetiletého Placáka. Na místě už na něj podle obžaloby číhali čtyři příslušníci StB, odvedli ho do auta a odvezli desítky kilometrů daleko do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku. Tam mu poručili vystoupit.

"Když jsem upadl, bil mě Prchal pěstmi shora, zatímco Špringer mě několikrát kopl do hlavy," popsal událost Petr Placák ve své knize Fízl (více o knize zde).

Petr Placák

Patřil k českému literárnímu undergroundu, publikoval v samizdatu, organizoval mnoho protikomunistických demonstrací. V roce 1988 spolu s přáteli založil nezávislou iniciativu České děti a vydával její samizdatový zpravodaj Koruna. V letech 1982 - 1986 byl klarinetistou undergroundové kapely The Plastic People of the Universe. (zdroj: Wikipedie)

Nakonec disidenta nechali zbitého, bez dokladů v lese a odjeli. Když si později přišel na policii do pražské Bartolomějské ulice pro občanku, byl opět zbit.

Placák podal první trestní oznámení na příslušníky StB bezprostředně po napadení. Další následovalo krátce po listopadu 1989. Nakonec ale uspěl až na třetí pokus, když se policie začala případem zabývat v roce 2007.

Před soudem nakonec stanuli tři ze čtyř příslušníků StB, kteří se odvlečení na Křivoklátsko účastnili. Poslední z nich, René Špringer už zemřel.

Nejvyšší trest - 1,5 roku - dostal 62letý Antonín Prchal. Na rok do vězení má jít podle verdiktu 55letý Ladislav Irovský. Sedmačtyřicetiletému Petru Vrbickému, který dělal řidiče, uložil soud dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Placák ve své knize Fízl popisuje, že ho StB sledovala od roku 1985, kdy na něj založila spis.  

,