Václav Špaček při jednání pražského vrchního soudu (6.1.2014)

Václav Špaček při jednání pražského vrchního soudu (6.1.2014) | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Soud potvrdil 18 let muži, který z cely plánoval likvidaci komplice

  • 2
Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil souhrnný osmnáctiletý trest pro invalidního důchodce Václava Špačka. Ten měl před dvěma lety z cely ruzyňské věznice plánovat likvidaci svého společníka v kauze podvodů s naftou. Chtěl zabránit tomu, aby proti němu svědčil.

Verdiktem soud nevyhověl Špačkovu odvolání. O kauze rozhodoval už potřetí, tentokrát o výši trestu. O vině totiž rozhodl již loni.

„Neshledali jsme žádné polehčující okolnosti,“ komentovala verdikt předsedkyně senátu Jaroslava Maternová.

Špaček vinu ve své závěrečné řeči odmítl. „To, co je mi kladeno za vinu, jsem nespáchal,“ tvrdil. Podle obhájkyně Petry Karbanové byl osmnáctiletý trest, který loni na podzim vyměřil Městský soud v Praze, nepřiměřeně přísný.

„Obžalovaný si musí uvědomit, že jde o trest za násilnou a rozsáhlou majetkovou trestnou činnost,“ uvedla soudkyně. Právě podvodný byznys s naftou za více než devět milionů Špačka před dvěma lety přivedl do vazební cely.

Odtud a z návštěvní místnosti se snažil ovlivnit svou přítelkyni, aby sehnala katy, kteří by zlikvidovali jeho spolupachatele Petra Hubáčka. Ten mu svými výpověďmi přitěžoval. Špaček si podle verdiktu uvědomoval, že to nebude zadarmo. Poprava nepohodlného svědka měla stát nejméně 50 tisíc korun.

K vražednému útoku nakonec nedošlo, pokus o vražedné spiknutí skončil záhy obžalobou.

Nejprve zproštěn, pak odsouzen

Hubáček byl v prvním hlavním líčení v dubnu 2013 viny z přípravy vraždy zproštěn, žalobce verdikt napadl a Vrchní soud v Praze jej zrušil. Pražský soud při druhém jednání Špačka poslal na 15 let do věznice s nejpřísnějším režimem.

Ani to však nebyl rozsudek finální, Vrchní soud v Praze ponechal v platnosti rozhodnutí o vině. O trestu se muselo rozhodovat opět na městském soudě. Čekalo se totiž, jak dopadne Špačkův proces u Krajského soudu v Praze za podvody s naftou. Za ty dostal osm let, soudy tak nakonec rozhodly o souhrnném trestu za oba delikty.

Obžalovanému při rozhodování o výši trestu příliš nepomohly například znalecké posudky psychologů a psychiatrů. „Recidiva není vyloučena,“ upozornili experti. V jeho prospěch nehrálo ani to, že před časem byl stíhán pro podezření ze spoluúčasti na milionové krádeži cigaret.

Verdikt může odsouzenec ještě napadnout mimořádným opravným prostředkem, dovoláním k Nejvyššímu soudu v Brně. To ho však od vězení do té doby neuchrání.