Soud řeší kauzu záhornické stodoly, kde policie v roce 2013 našla zabetonovaná...

Soud řeší kauzu záhornické stodoly, kde policie v roce 2013 našla zabetonovaná těla. Na snímku vpravo obžalovaný Richard Novohradský, po jeho pravici Martin Šimek, v červené bundě Václav Štork. (7. prosince 2015) | foto: ČTK

Za vraždy dvou lidí zabetonovaných ve stodole navrhla žalobkyně 20 let

  • 13
Za dvě vraždy, jejichž oběti skončily zabetonovány ve stodole v Záhornici na Nymbursku, navrhla obžaloba u Městského soudu v Praze trest 20 let vězení pro hlavního obžalovaného. Naopak obhajoba vinu v závěrečné řeči rozhodně popřela. Rozsudek by měl soudce Stanislav Králík vyhlásit ve čtvrtek.

Policejní odposlechy, monitorování pohybu telefonů, sledování a další důkazy podle státní zástupkyně dostačují k uznání viny obžalovaných. Uvedla to ve svém hodinu přednášeném závěrečném návrhu.

„K žalovaným skutkům bylo podle našeho názoru shromážděno dost důkazů,“ sdělila.

Podle ní hlavní obžalovaný Josef Šimek v lednu 2003 v bytě v Revoluční ulici v centru Prahy zastřelil ranou do týla Čechošvýcara Josefa Ryse. To by měly dokazovat mimo jiné policejní odposlechy.

„Udělal jsem ho,“ řekl mimo jiné před třemi lety podle záznamů z odposlechů Josef Šimek svému synovi.

„Motivem vraždy mohla být hádka Josefa Šimka s Josefem Rysem v lednu 2003. Rys tehdy obžalovaného obvinil z předražení zakázky, hrozil, že s ním přeruší obchodní kontakty a možná i věc oznámí,“ uvedla státní zástupkyně.

Rysovo tělo bylo podle obžaloby vzápětí dopraveno z Prahy do Záhornice na Nymbursku a zabetonováno v jámě pod podlahou staré stodoly. Bratři Šimkové poté podle obžaloby zmanipulovali plnou moc zabitého Josefa Ryse a od jeho bratra získali pozemky v Holešovicích v ceně odhadované na 50 milionů korun.

Nepohodlný bílý kůň

Na podzim 2008 se druhou obětí stala Michaela Synková, nepohodlný svědek v kauzách hospodářské kriminality.

„Fungovala jako bílý kůň nastrčený do tří Šimkových firem,“ uvedla k motivu státní zástupkyně. Šimek si měl v inkriminované době pořídit anonymní SIM kartu do telefonu, s nímž komunikoval se Synkovou.

Podle obvinění pak Josef Šimek spolu s dalším obžalovaným Václavem Štorkem ženu v listopadu 2008 vylákal z centra Prahy do Záhornice, kde ji zastřelili třemi ranami do týla a uložili k tělu Josefa Ryse. Štork se podle verze obžaloby na vraždě podílel z přátelství k Šimkovi.

Spis argumentuje například snímky z městských kamer z centra Prahy v osudné době. Jedna ze tří postav zachycených na záznamu by mohla být právě Synková, druhá Josef Šimek. Identitu třetí osoby se nepodařilo vůbec odhadnout.

Štorkovu vinu by měly dokazovat i zachycené odposlechy z pankrácké věznice, kdy se měl doznat k podílu na vraždě a ukrytí bílého koně. Štork měl kromě toho pod jménem Tůma provádět opakovaně údržbu na pozemku, na němž stojí záhornická stodola. Těla tam policie odhalila před dvěma lety (psali jsme o tom zde).

Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhla pro Josefa Šimka trest 20 let ve věznici s nejpřísnějším režimem za dvě vraždy a další delikty. Václav Štork by si podle návrhu obžaloby měl za vraždu Synkové odpykat 12 či 13 let. Případně by měl být uznán vinným nadržování, kde hrozí trest až čtyři roky.

Pro Květoslava Šimka, bratra hlavního obviněného, navrhla žalobkyně trest za podvody na spodní hranici příslušné sazby, jež činí pět až deset let. Čtvrtý muž na lavici obžalovaných, Richard Novohradský má dostat podobný trest za krácení daně. Toho se prý dopustil při dovozu pohonných hmot do ČR.

Nepřesvědčivé odposlechy

Obhajoba naopak důkazy v závěrečném vystoupení razantně napadla, vinu popírají i obžalovaní. Nesouhlasí s interpretací odposlechů, výsledky sledování a dalšími důkazy.

„Navrhuji zproštění obžaloby v plném rozsahu. Obžaloba není vedena objektivně, důkazy jsou vykládány jednoznačně pouze v neprospěch obviněných,“ tvrdil například Štorkův obhájce.

Policejní odposlechy z pankrácké věznice, kdy se měl Štork částečně doznat, nejsou podle obhajoby důkazem. Na Štorka policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle advokáta nasadili ve vazbě „profesionálního svědka“.

Podle obhajoby by podezřelým z vražd v Záhornici mohl být spíše Petr Zikmunda. Muž, který zdejší pozemek nějakou dobu vlastnil a držel řadu střelných zbraní. Nadto byl silák, který mohl s mrtvými těly manipulovat. Znal se i s Josefem Šimkem, který mu dával práci.

Zikmunda však před soudem již vystoupit nemůže, v květnu 2010 zemřel s kulkou v hlavě. Případ policie nejprve řešila jako sebevraždu, poté případ překlasifikovala na vraždu. I z podílu na jeho smrti je v jiné kauze obviněn Josef Šimek (o Zikmundovi více čtěte zde)

Ten si v současné době odpykává trest za podvody a hlavního líčení se nezúčastnil. Již dříve uvedl, že o mrtvých v Záhornici se dozvěděl, prý mu to řekl Zikmunda. Vinu na vraždách však důrazně popřel. Z jednání se ve středu omluvil také Richard Novohradský.

Případem vražd v Záhornici na Nymbursku se v prosinci loňského roku začal zabývat soud: