Nosorožci tuponosí, ilustrační snímek

Nosorožci tuponosí, ilustrační snímek | foto: archiv Ivany Cinkové

Soud začal řešit kauzu milionového byznysu s rohy nosorožců

  • 2
Obvodní soud pro Prahu 6 začal řešit kauzu ilegálního mnohamilionového byznysu s nosorožčími rohy z Jihoafrické republiky. Obžalovaná je skupina šestnácti Čechů a Vietnamců, tedy údajných lovců i organizátorů výnosného obchodu. Hrozí jim dva až osm let vězení.

Z Jihoafrické republiky mělo podle žaloby přes Prahu zamířit dvaadvacet párů rohů nosorožce tuponosého jižního, a to od září 2011 do července 2013. Cílovou destinací přitom byl Vietnam.

Celníkům a německé policii se v Praze před dvěma lety podařilo nalézt a zkonfiskovat jedenáct párů rohů, dva se podle žalobce zřejmě podařilo dostat ke klientům.

Rohy v asijské lidové medicíně slouží k výrobě řady extraktů a jsou velmi žádané. „Hodnota rohů dosáhla 90,5 milionu korun,“ uvedl při čtení obsáhlé žaloby státní zástupce.

Podle obžaloby odstřel nosorožců sám o sobě není ilegální. Jihoafrická republika za splnění řady podmínek umožňuje regulovaný odstřel zvířat. Jejich rohy je pak možné odvézt z jižní Afriky do Prahy. Ovšem nesmí být použity jinak, než jako lovecké trofeje, třeba k vystavení na zdi.

Rozhodně nesmí sloužit jako zboží a být transportovány do další země. To se však podle obžaloby pokusili organizátoři byznysu obejít.

Výpravy za trofejí

Žalobce tvrdí, že jeden z Vietnamců spolu s českou společnicí organizovali a plně hradili exkluzivní lovecké výpravy do Jihoafrické republiky. A nešlo o laciné expedice. Cena jedné výpravy se pohybovala okolo 1,8 milionu korun.

Organizátoři pomohli střelcům zařídit i potřebné dokumenty pro export klů jakožto loveckých trofejí. I při jejich převozu do ČR však podle obvinění docházelo k machinacím. „Cenu páru rohů na celnici deklaroval v hodnotě 100 dolarů. Reálná cena za pár však dosáhla 346 500 dolarů,“ popsal státní zástupce jeden ze šestnácti bodů obžaloby.

Lovci po návratu ze střelecké výpravy podle spisu podepsali plné moci, čímž se svých trofejí vzdali ve prospěch jednoho z vietnamských obžalovaných. Organizátoři lukrativního obchodu podle žalobce také na schůzkách lovce měli instruovat, jak vypovídat před českými úřady. Tak měla být zajištěna a usnadněna další cesta k zákazníkům na jihovýchodě Asie.

„Nikoho jsem nenabádal, jak má vypovídat. Z celé obžaloby není patrná ani moje role v celé kauze,“ popřel však před soudem svou vinu první z vyslýchaných, Jiří D., jenž měl patřit ke spoluorganizátorům obchodu a instruktorům lovců.

„Šlo o aktivitu v souladu se zákony v ČR i jižní Africe,“ popíral obvinění Ngyuen H. obžalovaný se spoluorganizování obchodu s rohy.

Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších obžalovaných. Jednání se zřejmě protáhne na řadu týdnů. Původně mělo začít loni v říjnu, kvůli nepřítomnosti jednoho z aktérů kauzy však bylo odročeno.Obžalovaným za neoprávněné nakládání s volně žijícími živočichy hrozí dva až osm let vězení.