Policisté podle obžaloby odkláněli dopravu, aby filmaři měli klid. Ilustrační snímek

Policisté podle obžaloby odkláněli dopravu, aby filmaři měli klid. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Policisté ve volnu pracovali pro film, jejich šéf vinu u soudu odmítl

  • 29
Soud začal projednávat kauzu 18 policistů, kteří nelegálně pracovali pro filmaře. Když byli mimo službu, odkláněli dopravu a dohlíželi na to, aby štáby nikdo nerušil. Údajný šéf skupiny popřel, že by brigády ostatním zprostředkovával. Jeho kolegové na akce prý dohlíželi ve veřejném zájmu.

Žalobce viní bývalého pražského policistu Antonína Vostárka ze zneužití pravomoci a podplácení.

Státní zástupce Michal Muravský vyjmenoval v obžalobě přes čtyřicet případů, kdy policisté dohlíželi v roce 2011 na filmová natáčení v několika lokalitách v Praze, Kladně a na Rakovnicku a Benešovsku.

"Někteří v době volna nebo dovolené v uniformě prováděli dohled nad silničním provozem," řekl žalobce. Vše podle něj organizoval Vostárek, který vystupoval za firmu svého známého a měl filmové produkci zajišťovat klid na natáčení.

Vostárek prohlásil, že obžalobě nerozumí a cítí se nevinen. K filmovému prostředí se dostal na jistou dobu před osmi lety, kdy sám dohlížel na provoz a měl od nadřízených povolení. Pak už se tomu prý nevěnoval.

Předloni prý pomáhal svému kamarádovi, který se v jedné ze svých firem zabývá organizací bezpečnosti při natáčení filmů. Jeho známý měl zdravotní problémy a nestíhal své povinnosti. Vostárek mu podle svých slov sháněl brigádníky.

Vostárek nepopírá, že zbylí obvinění pracovali u filmového natáčení v termínech, které zmiňuje obžaloba. Odmítá ale tvrzení, že by jim takovou brigádu nabízel a za práci v uniformě platil. "Nedá se říct, že bych je tam posílal. Když se ptali, věděli, že tam můžou jít," řekl soudu.

Podle něj je údajné zneužití pravomoci nesmysl, protože přítomnost policistů byla naopak ve veřejném zájmu. "Filmaři si často dělají, co chtějí. Tím, že tam byli kluci, tak je to naopak dobře, protože se tam nic nestalo," dodal.

Praxe byla podle něj taková, že na předem ohlášená dopravní omezení kvůli natáčení dohlíželi policisté ve službě, a když bylo potřeba víc lidí, byli k mání kolegové, kteří měli volno. Dopravu podle Vostárka neomezovali, pouze řidiče informovali o případných objížďkách a o tom, co se v místě děje.

Státní zastupitelství obžalovalo členy údajné skupiny ze zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení a přijetí úplatku. Podle vyšetřovatelů si policisté přišli za jednu akci nejméně na dva tisíce korun. Někteří z nich si prý dokázali svůj finanční rozpočet vylepšit řádově až o několik stovek tisíc korun ročně. Nelegální činnost prováděli přibližně deset let.

Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

,