Úřednicí stojí před soudem kvůli této kartě (Ilustrační snímek)

Úřednicí stojí před soudem kvůli této kartě (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Začal soud s úředníky v kauze Opencard, Praha po nich chce 70 milionů

  • 11
Začalo líčení s pěti exúředníky pražského magistrátu v kauze Opencard. Státní zástupkyně muže viní z toho, že před více než pěti lety uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy. Tím prý metropoli způsobili škodu v řádu desítek milionů korun.

Všichni obžalovaní vinu odmítli. "Protože nebyla Praha schopná vyčíslit škodu vůči jednotlivým obžalovaným, žádá ji dohromady vůči všem," vysvětlil předseda senátu Alexander Sotolář.

Někdejší magistrátní úředníci čelí podezření, že ve třech veřejných zakázkách zvýhodnili firmu Haguess. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle žalobkyně způsobili městu škodu 67 milionů.

Mezi stíhanými je někdejší šéf odboru informatiky Ivan Seyček, kromě něho na lavici obžalovaných usedli Jiří Chytil, Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík. Seyčkovi a Chytilovi hrozí až osmileté vězení, zbylým maximálně tři roky za mřížemi.

Úředníci z doby, kdy Praze vládl primátor Pavel Bém (ODS), byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky. V letech 2006 a 2007 ale podle státního zastupitelství uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy.

V rozporu se zákonem prý vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili další veřejné zakázky.

"Nedomnívám se, že bych udělal chybu," uvedl u soudu Kendík, člen hodnotící komise, která doporučila přidělení veřejné zakázky firmě Haguess. Podle něho bylo splněno hlavní kritérium, tedy že cena zakázky byla zhruba o deset procent nižší než cena předpokládaná.

"Nenašla se žádná konkurenčně schopná ani lepší nabídka," dodal. Nikdo jiný se však do tendru nepřihlásil. Na přímý dotaz soudce Kendík odmítl také to, že by zakázka byla firmě "šitá na míru", jak tvrdí někteří znalci. "Já se cítím opravdu nevinen, spíš ukřivděn," řekl po svém výslechu novinářům Kendík.

"Jako špatná hra od Járy Cimrmana"

Obžalobu odmítli i další členové komise. "Já když jsem to prvně četl, tak jsem si připadal jako ve špatné hře od Járy Cimrmana. Aspoň z těch důkazů, které jsou, nevidím, co bysme dělali špatně," hájil se další z úředníků Čadský. Podotkl, že dnes by při totožných podmínkách postupoval stejně jako v minulosti.

"Necítím se vinen ve smyslu obžaloby, tedy že bych jakkoli někoho zvýhodňoval a že bych Praze způsobil škodu," řekl u soudu Seyček, jehož soud vyslýchal jako posledního. Ohradil se proti tomu, že bylo možné smlouvy sjednat výhodněji, i proti vyčíslené škodě. Domnívá se, že projekt byl na tehdejší dobu příliš "velikášský".

Jednání bude pokračovat v úterý výslechy svědků. Vypovídat by měli například bývalí náměstci pražského primátora Petr Hulinský (ČSSD), Rudolf Blažek (ODS) či Milan Richter (ODS). V říjnu by se měl k soudu dostavit také Bém.

Další obvinění v kauze Opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý Praze způsobili škodu zhruba 25 milionů.

Pražská karta slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.