Z výstavy věnované Marilyn Monroe

Z výstavy věnované Marilyn Monroe | foto: Muzeum Salvatore Ferragamo

My nic, my byli jen skladníci, odmítli muži vinu v kauze výstavy o Monroe

  • 0
Tři muži obžalovaní v kauze ztráty artefaktů z pražské výstavy o Marilyn Monroe u soudu odmítli, že by spáchali něco nezákonného. Prý pracovali pouze na vykládání věcí z kamionu ve skladu.

Obžaloba muže viní z podvodu a bylo jim prý zřejmě jedno, jakých zásilek se zmocní. Podle vyšetřovatelů způsobili krádežemi z různých kamionů celkovou škodu nejméně 8,9 milionu korun a hrozí jim až desetileté vězení. Případ řeší Městský soud v Praze.

Obžaloba se týká celkem šesti lidí, tři z nich však soud vyloučil k samostatnému projednání k jinému soudu, jsou podezřelí pouze z podílu na podvodu.

Na podvodech organizovaných ze Slovenska se podle státního zastupitelství podíleli v Česku Eugen Čerge a Milan Kožina, kteří jsou ve vazbě, a Josef Hort.

Soud trojici mužů ve středu vyslechl a všichni obžalobu odmítli s tvrzením, že dělali běžnou práci týkající se skladu. Horte s Kožinou na sebe také svalovali odpovědnost za organizování vyskladnění věcí.

Zmiňovali další lidi, kteří mohou s případem souviset. Znají je pouze pod přezdívkami „Kraken“ (název podle bájného mořského hlavonožce) a „Pokémon“ (podle kreslené japonské postavy). Kožina prý také Čergemu říkal kvůli jeho drobnější postavě trpaslík, lidi údajně takto označoval běžně.

Žalobkyně po jednání ČTK řekla, že samotné organizování dopravy by se mělo vysvětlit po výsleších svědků, které budou v následujících termínech soudního jednání.

To je zatím odročené na čtvrtek, kdy by podle informací ČTK ještě nemělo skončit. Podle žalobkyně jsou důležité také odposlechy, které údajně dokazují, že muži věděli o nezákonném jednání, obsah zásilek ale prý nemuseli znát. Podobně hovořil i soudce Tomáš Kubovec, který zmiňoval, že některé důkazy ze spisu naznačují tajnou dohodu, například používání zvlášť určeného telefonu.

Podle spisu převzali neznámí členové organizované zločinecké skupiny kontrolu nad slovenskou přepravní společností Manage Log. Jejím jménem následně reagovali na nabídky přepravy na internetovém portálu Raaltrans a získané zakázky zadávali dalším firmám.

Při přepravě jim pak zavolali, že původně plánované místo vykládky zboží se změnilo na sklad v areálu pražského holešovického přístavu. Muži si kromě zařízení výstavy údajně přivlastnili kosmetiku a elektrospotřebiče, ale například i krmivo pro domácí zvířata.

Stejným způsobem se prý české spojky Čerge, Kožina a Hort dostaly k exponátům a technickému vybavení přepravovanému z florentského muzea na výstavu Marilyn, která se konala v Jízdárně Pražského hradu.

Věci v hodnotě 1,66 milionu korun údajně vyložili v Holešovicích 20. května 2013. Obžaloba uvádí, že mezi exponáty byly mimo jiné diář herečky, vějíř s ptačím peřím, černé síťované punčocháče, prostěradlo, časopis Playboy, pohovka fuchsiové barvy či pozvánka na narozeniny Johna Kennedyho.