Bývalý šéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík u Krajského soudu v Praze (21. března 2017) | foto: Peter Antalík, iDNES.cz

Soud zamítl část obžaloby, Stehlíka dál viní za převod majetku Poldi

  • 4
Krajský soud zprostil třiasedmdesátiletého bývalého šéfa firmy Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka obžaloby z neplacení zdravotního pojištění zaměstnanců a z poskytování nevýhodných půjček. Podle senátu se provinil pouze při převodu majetku oceláren na novou společnost. Stehlík se hodlá soudit dál.

Soudci zprostili někdejšího šéfa proslulé Poldovky obžaloby z toho, že na začátku 90. let minulého století neodvedl za své zaměstnance zdravotní pojištění a daně za 25 milionů korun. Bez viny je také v bodě, podle něhož z oceláren vyvedl 67 milionů korun a použil je jako půjčku pro svou firmu Bohemia Art, která Poldi privatizovala.

Z rozsáhlého spisu tak zbyl jen bod, podle něhož jeden z nejznámějších porevolučních průmyslníků při převodu majetku oceláren na nově zřízenou společnost porušil povinnosti při správě cizího majetku a zavinil škodu ve výši necelých šest set tisíc korun.

Trest nepadl, protože se na Stehlíka vztahuje amnestie z roku 2013. On sám ovšem trval na projednání případu, v němž hodlá pokračovat. Proti výroku o vině se odvolal.

„Mne nezbývá nic jiného, než obžalobu odmítnout a dál pokračovat. Soud skončil na půli cesty. Musí se zjistit, kdo způsobil tragédii Kladenska,“ komentoval Stehlík rozsudek.

Podmínky se změnily, uznal soud

Privatizace Poldi na začátku 90. let minulého století probíhala nestandardně, neprůhledně a na čas byla i zastavena. Časový odstup je od doby spáchání trestného činu obrovský a právní podmínky v ČR se změnily. I tak soud zdůvodnil poslední rozhodnutí.

„Za těchto okolností nejsou naplněny podmínky skutkové podstaty trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Je třeba si též uvědomit, v jaké době se skutek stal stal i to, že privatizace Poldi nebyla dokončena,“ uvedla v odůvodnění zprošťujícího verdiktu předsedkyně senátu Naděžda Bittnerová.

Rozsudek odpovídá návrhu obžaloby, státní zástupce navrhl exšéfa Poldi zprostit ve dvou bodech obvinění a jen v jednom ho uznat vinným. Při převodu majetku oceláren do nově zřízené společnosti Poldi Steel měla vzniknout škoda 117 milionů korun.

Podle soudu však je škoda jen necelých 600 tisíc korun. „Za to by připadal v úvahu peněžitý trest jako sankce mírnější. Jde však o akademickou debatu,“ uzavřela soudkyně Bittnerová zdůvodnění rozsudku.

Vladimír Stehlík by se nemusel bát ani pokuty. Milost prezidenta Václava Klause však odmítl a trval na tom, aby kauzu, která začala v roce 1996 projednal soud. Justici policejní vyšetřovatelé spis předali v roce 2005, další prodlení způsobila Stehlíkova vážná nemoc.

Vzhledem k jeho prohlášení v soudní síni teď dvacet let stará kauza poputuje ještě k Vrchnímu soudu v Praze.

26. července 2017