Opencard (ilustrační snímek)

Opencard (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud vrátil státnímu zastupitelství obžalobu radních v kauze Opencard

  • 17
Pražský městský soud v úterý vrátil státnímu zastupitelství k došetření obžalobu patnácti radních v kauze Opencard. Mezi obviněnými jsou také dva bývalí primátoři, Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda.

Obžaloba se týká údajného porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess.

„Mohu potvrdit, že pražský městský soud nám tento případ vrátil k došetření a státní zástupce proti tomuto rozhodnutí podá stížnost,“ potvrdila v úterý odpoledne mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

„Ukázalo se, že vyšetřování a podání obžaloby bylo mafiánským krokem, který měl poškodit TOP 09,“ prohlásil Hudeček, který ve straně působil do letošního října. „Podle mých informací někteří z vyšetřovatelů vstoupili do hnutí ANO,“ doplnil.

Státní zastupitelství podalo obžalobu na 15 radních a úředníků v červnu. Město podle něj pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý mnohamilionová škoda. 

Radní, kteří jsou obviněni z porušení pravidel hospodářské soutěže či z porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

Vedle Hudečka čelí obvinění i další bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Minulý týden v kauze padly první pravomocné tresty. Bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček si odpyká 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess ve výběrovém řízení, šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody (více zde).

Seyček se chce proti verdiktu dovolat k Nejvyššímu soudu. Úředníci odpovídali za průběh zakázky na vybudování pražského centra kartových služeb v letech 2006 a 2007, tedy v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS). Ten v trestním řízení figuroval pouze jako svědek.

,