Obžalovaný Josef Šimek u soudu (7. 12. 2015)

Obžalovaný Josef Šimek u soudu (7. 12. 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Za zabetonování těla ve stodole v Záhornici padl patnáctiletý trest

  • 0
Senát Vrchního soudu v Praze v úterý rozhodl v kauze zabetonovaných těl, která byla nalezena před třemi lety ve stodole v Záhornici. Hlavního aktéra Josefa Šimka poslal za vraždu, podvod a další delikty na 15 let do věznice s nejpřísnějším režimem. U druhého těla se obžalovaným vraždu nepodařilo prokázat.

Šimek zavraždil roku 2003 Čechošvýcara Františka Ryse, poté jej zabetonoval v jámě ve stodole v Záhornici na Nymbursku. Těla byla nalezena před třemi roky. Městský soud v Praze už v dubnu poslal Josefa Šimka na 15 let do věznice s nejpřísnějším režimem (více zde).

„Neshledali jsme žádná pochybení. Byly zde provedeny všechny potřebné důkazy,“ zdůvodnil v úterý rozhodnutí předseda senátu Martin Zelenka. Josefa Šimka z vraždy podle zdůvodnění usvědčují nepřímé důkazy, například policejní odposlechy.

Jeho kumpán Václav Štork dostal tři roky za nadržování, podle verdiktu pomáhal udržovat tajemství záhornického hrobu. Štorka žalobce vinil přímo ze spoluúčasti na vraždě Františka Ryse, to se však podle rozsudku městského soudu neprokázalo.

Štork podle záznamu o mrtvých v Záhornici věděl a i jeho v tomto ohledu usvědčily „štěnice“. „Poslechem těchto odposlechů z doby, kdy se v Záhornici již kopalo, je doznávání jasně prokázáno,“ komentoval rozsudek soudce Zelenka.

V případě další vraždy mrtvoly ukryté ve stodole městský soud Josefa Šimka a Václava Štorka pro zoufalý nedostatek důkazů zprostil viny. Druhou obětí, uloženou ve stejném hrobě v Záhornici, se stala Michaela Synková. Její smrt tak zůstane neobjasněna.

Synková byla bílým koněm, nastrčenou figurou v kauze ekonomické kriminality. Na ní měl podle dubnového rozsudku podíl nejen Josef Šimek, který Synkovou naverboval, ale také Richard Novohradský, který za daňové úniky při dovozu pohonných hmot dostal pět let.

Zproštění si Josef Šimek spolu s bratrem Květoslavem vyslechli i v dalším bodě obsáhlého verdiktu. Původně byli obžalovaní, že chtěli podvodně připravit o lukrativní pozemky v Holešovicích bratra Františka Ryse. Rozsudek na jaře hned napadl státní zástupce i obhajoba.

Kauza bez důkazů

„Josef Šimek chtěl od počátku Ryse podvést a Květoslav Šimek se na podvodu s lukrativními pozemky podílel,“ zdůraznila v úterý státní zástupkyně k případu holešovických pozemků.

Žádala proto, aby tuto věc vrchní soud vrátil zpět k novému projednání. Žalobkyně se také domáhala, aby odsuzující rozsudky vrchní soud potvrdil.

„Soud rozhodl, aniž měl dostatek důkazů. Rozhodoval spíše na základě spekulací. Některé důkazy vyhodnotil proti základům logiky,“ zdůraznil Jan Mašek, advokát Josefa Šimka. Navrhl, aby vrchní soud věc vrátil k novému projednání anebo jeho klienta viny zprostil.

Josef Šimek se jednání nezúčastnil. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu zůstal ve věznici, kde si odpykává trest za podvod.

Stejný návrh měl i Štorkův obhájce. „Důkazy jsou postaveny na dezinterpretacích,“ řekl v závěrečném návrhu advokát Petr Kubíček.

„Potýkáme se s nedostatkem důkazů. Byla nalezena dvě těla a pak se zoufale hledalo, jak to spojit. Tak se sem implementovalo podvodné jednání,“ popsal případ právník Květoslava Šimka.

„Jsem nevinen. A jsem přesvědčen, že důkazy o mé nevinně jsou mezi těmi, které soud neprovedl,“ řekl k tomu Richard Novohradský.

Václav Štork si stěžoval, že jej vyšetřování a proces dehonestovaly. „Vím, že se hledá důkaz alespoň na to, abych byl uznán vinným alespoň nadržováním,“ stěžoval si.

Mrtví v jámě

Hlubokou jámu, v níž ležela pod betonovou krustou dvě těla zabalená v igelitu a spacím pytli, policisté v Záhornici odkryli před třemi lety. Podle vyšetřovatelů se první obětí stal František Rys, zastřelený v lednu 2003 v domě v centru Prahy. Jeho tělo vrazi transportovali do Záhornice.

Obžaloba původně uváděla, že o pět let později Josef Šimek vylákal do Prahy Michaelu Synkovou, potenciálního a nebezpečného svědka v kauze ekonomické kriminality s pohonnými hmotami. Vzápětí ji spolu se Štorkem odvezl do Záhornice, kde ji podle obžaloby Štork třikrát střelil do hlavy pistolí kalibru 6,35 mm.

Obě vraždy podle vyšetřovatelů spojovala právě hospodářská kriminalita. Proti hlavním aktérům Josefu Šimkovi a Václavu Štorkovi svědčily jen nepřímé důkazy. Například odposlechy, jak ve věci budou vypovídat.

Proti Štorkovi svědčil i jeho spoluvězeň z vazební cely. „Jedná se o profesionálního svědka nasazovaného Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu,“ rozhořčoval se Štork, který ve vazbě strávil více než dva roky.

Josef Šimek a Štork se v další kauze u Městského soudu v Praze zodpovídají z obžaloby, že před šesti lety na okraji Prahy zastřelili důležitého svědka v případu stodoly smrti (více zde). Také v tomto případě oba vinu odmítají. Hlavní líčení senát městského soudu odročil a čeká, jak dopadne tento případ.

Rozhodnutí Vrchního soudu je pravomocné.