Grand Hotel Evropa na Václavském náměstí

Grand Hotel Evropa na Václavském náměstí | foto: Profimedia.cz

Kotelník neuspěl. Soud odmítl poslat hotel Evropa do insolvence

  • 0
Propuštěný kotelník, který se domáhá náhrady mzdy, neuspěl u soudu s insolvenčním návrhem na bývalého provozovatele hotelu Evropa na pražském Václavském náměstí. Návrh měl podle pražského městského soudu formální nedostatky.

Insolvenční návrh na společnost Grandhotel Evropa Praha podal vyhozený kotelník, kterému prý někdejší provozovatel hotelu na Václavském náměstí dluží dva platy a odstupné, celkově přes 46 tisíc korun.

V návrhu bývalý kotelník, který v hotelu pracoval od prosince 2006 do loňského září, označil dalších čtrnáct bývalých zaměstnanců včetně kuchařů, recepčních či servírek, kterým bývalý provozovatel hotelu údajně také nezaplatil mzdu a odstupné.

Hotel Evropa

Byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem.

Roku 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky secesní výzdobě, ale i pro vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby.

Největší slávy dosáhl za první republiky, kdy býval jedním z nejluxusnějších hotelů ve střední Evropě. Například před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem.

V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný majitel jej koupil v 90. letech.

Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí. Ta na konci minulého roku začala nákladnou rekonstrukci za stovky milionů korun, která by měla trvat zhruba dva a půl roku.

Všichni dostali podle kotelníka výpověď na konci loňského září kvůli plánované rekonstrukci. Každému z nich prý provozovatel dluží desítky tisíc korun. Řádově stovky tisíc korun pak prý společnost dluží dodavatelům energií, zboží a služeb.

Právě u výčtu dalších věřitelů ale udělal bývalý kotelník podle soudu chybu.

"Navrhovatel sice označil další jemu známé věřitele, ale nedostatečně, když neuvedl jejich splatnost," uvedl v rozhodnutí soud s tím, že tak nemohl posoudit, zda má dlužník další peněžité závazky déle než 30 dnů po lhůtě splatnosti.

"Dále navrhovatel neuvedl žádné skutečnosti, ze kterých by vyplývalo, že dlužník není schopen hradit své závazky a zda dlužníka k úhradě svých pohledávek vyzýval," stojí dále v soudním rozhodnutí.

Soud proto insolvenční návrh jako neúplný a nejasný odmítl. Bývalý kotelník má nyní patnáctidenní lhůtu pro odvolání.

Bývalý provozovatel hotelu - společnost Grandhotel Evropa Praha nemá nic společného s majitelem hotelu. Tím je bývalý bankéř a realitní investor Václav Skala. Ten dal už dříve bývalému nájemci výpověď. "Nájemní vztah byl ukončen ke dni 10. října 2013 zejména z důvodu neplacení nájemného majiteli," prohlásil před časem Skala.

Zahájení insolvenčního řízení ještě neznamená, že je společnost opravdu předlužená. Soud tak učiní automaticky poté, co obdrží insolvenční návrh se všemi náležitostmi. Hned poté zkontroluje jeho formální správnost. Jeho faktickou oprávněnost zkoumá až v dalším průběhu jednání.

V minulosti neopodstatněnému insolvenčnímu návrhu čelily například stavební společnosti PSJ či Metrostav. Právě jihlavské PSJ přiřkl loni Městský soud v Praze za neopodstatněný insolvenční návrh náhradu materiální újmy milion korun.

,