Lobbista a podnikatel Ivo Rittig na snímku z listopadu 2009

Lobbista a podnikatel Ivo Rittig na snímku z listopadu 2009 | foto: Stanislav Peška, ČTK

Lobbista Rittig neuspěl u soudu s žalobou na Nadační fond proti korupci

  • 9
Pražský městský soud zamítl žalobu podnikatele a lobbisty Iva Rittiga na Nadační fond proti korupci. Rittig chtěl, aby fond odstranil ze svých webových stránek tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského Dopravního podniku. Verdikt soudu není zatím pravomocný, je možné se proti němu odvolat.

Podnikatel žije v Monaku a jednání se nezúčastnil. Jeho jméno se v poslední době objevilo v policejních dokumentech souvisejících se zatýkáním v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové (více čtěte zde).

"Nadační fond proti korupci prokázal pravdivost svých tvrzení včetně propojení Rittiga s Dopravním podnikem," řekl soudce Tomáš Novosad. Soud projednání sporu v minulosti několikrát odročil, mimo jiné i proto, aby dosáhl Rittigovy osobní výpovědi. Lobbista však v souvislosti s vyšetřováním v případu Nagyové sdělil, že v dohledné době do České republiky nepřijede.

Rittig Nadační fond proti korupci žaloval proto, aby jej přiměl stáhnout z internetových stránek informaci z prosince 2011, která říká, že "za kauzou předražené jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy stojí lobbista Rittig". Podnikatel tvrdí, že tato tvrzení jsou nepravdivá a mohou jej poškodit v osobních i obchodních vztazích.

Policie spojuje Rittigovo jméno s rozsáhlým zásahem, který v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách kolem Nagyové.

Jeden případ se týká údajného zneužívání vojenské rozvědky a druhý údajné korupce bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Zákonodárci poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.

Nagyovou policie obvinila také z toho, že ze soukromých důvodů nechala sledovat manželku expremiéra Nečase a dva zaměstnance úřadu vlády Vojenským zpravodajstvím.

K Nagyové se kriminalisté podle policejních dokumentů dostali díky prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou právě z Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.