Zakladatelky soukromé školky a školy Veronika Vaculovičová (vlevo) a Markéta

Zakladatelky soukromé školky a školy Veronika Vaculovičová (vlevo) a Markéta Bosáková v Klubu Hlásek. | foto: František Vlček, MAFRA

V Hlásné Třebani zakládají po soukromé mateřince i základní školu

  • 0
Dvě ženy z Hlásné Třebaně na Berounsku založily před dvěma lety ve své obci mateřský klub. Od letošního školního roku tu funguje i soukromá mateřská škola s jeslemi. A speciální pedagožka Markéta Bosáková a ekonomka Veronika Vaculovičová jdou ještě dál. V září otevřou v obci soukromou základní školu.

Patnáct dětí ve třídě, výuka angličtiny s americkým lektorem, žádný stres ze známek. Tak bude fungovat nová soukromá škola v Hlásné Třebani.

"U nás v obci nebyla ani mateřská škola, ani základní, a přitom je tu mnohem víc dětí než v okolních obcích, které školu mají. Když naše 'školkové' děti dorostly, dostaly jsme nápad udělat další krok. A založit školu," vysvětluje Markéta Bosáková, sama matka tří dětí.

V září tak nastoupí do malotřídní soukromé Základní školy Hlásek patnáct dětí ve věku první a druhé třídy. Bosáková očekává, že poměr místních dětí a těch přespolních bude půl na půl.

Ve školce a v jeslích převládají rodáci z Hlásné Třebaně a kapacita je zcela naplněna – chodí sem pětatřicet místních dětí.

"Rodiče místních platí za měsíc ve školce 4 300 korun, rodiče dětí z jiných obcí 5 300. Chtěly jsme zdejší rodiny podpořit, proto mají cenu nižší. Ve škole bude měsíční školné pět tisíc. Lidé nejsou ještě moc zvyklí platit za základní vzdělání, proto se domnívám, že místních ve škole tolik nebude," říká Markéta Bosáková, budoucí ředitelka školy.

Právě kvůli relativně nízkým cenám a tomu, že chtěly vyjít vstříc obyvatelům Hlásné Třebaně snížením poplatků, není prý zdejší školka žádným výhodným byznysem. "Slyšela jsem i o modelu, že bych díky školce mohla lépe financovat školu. Tady by to ale kvůli nízkým cenám nefungovalo," říká Bosáková.
 
Školka a jesle zaměstnávají místní obyvatele – jak při provozu, tak na učitelských místech. A podobně to bude i se školou. Ta kromě učitelů pro první stupeň zaměstná i lektory na matematiku či angličtinu.

Klub Hlásek organizuje aktivity v obci

Sama Markéta Bosáková se chce do výuky zapojit jako speciální pedagožka. A tak trochu si splnit svou představu o tom, jak má vypadat vzdělávání. Ve třídě chce mít maximálně patnáct dětí. A chce používat slovní hodnocení místo známek. "Na jiných školách se pracuje s tím, co děti neumějí. A za to dostanou špatnou známku. Náš přístup je jiný," vysvětluje Bosáková.

Škola bude fungovat v prostorách Penzionu Hubert blízko vlakového nádraží. Ten si zakladatelky upravily svépomocí spolu s rodinami dětí.

Klub Hlásek, pod kterým nyní funguje školka a jesle, totiž zahrnuje několik dalších aktivit, jako je třeba klub seniorů. Kolem klubu tak postupně vzniká komunita mladých rodin, které se znají a účastní se různých aktivit v obci.
Časem chtějí zakladatelky přijímat do školy děti celého prvního stupně.