Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět malou pamětní desku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Podobu Palachova památníku vyberou architekt Pleskot i raper Vladimir 518

  • 1
Národní muzeum vypsalo architektonickou soutěž na podobu památníku Jana Palacha, který vznikne přestavbou jeho rodného domu ve Všetatech na Mělnicku. Projektanti mohou podávat své návrhy do půlky ledna. Vítězný vybere sedmičlenná porota.

Památník má vyrůst mezi lety 2016 a 2018 za peníze ze státního rozpočtu, předběžně se počítá s náklady ve výši 15 milionů korun.

Dle propočtů by ho ročně mohly navštívit čtyři tisíce lidí. Provoz má stát asi 760 tisíc korun za rok, včetně výdajů na platy pro tři zaměstnance.

„Žádné limitující podmínky či konkrétní představa ze strany zadavatele na podobu uměleckého zpracování není, vždy záleží na fantazii tvůrce, tak je tomu i v tomto případě,“ řekl iDNES.cz architekt Josef Pleskot oceněný například za projekt revitalizace Dolní oblasti Vítkovice, který zasedl do čela poroty.

Tvůrce má Palachův chátrající rodný dům, který postavil jeho otec ve 30. letech 20. století, přetvořit tak, aby byl ve finále rozdělen do tří svébytných zón.

Především má být symbolem oběti, kterou Palach přinesl svým upálením před budovou Národního muzea v lednu roku 1969.

S původním zařízením domu se ale nepočítá, protože buď zcela chybí, nebo je zničené. Ani žádné předměty z doby, kdy Palach v domě žil, se uvnitř nedochovaly.

„Nepůjde o klasické pamětní místo, založené na původním dobovém vybavení, ale o zcela nový architektonicky-výtvarný objekt se silným emočním nábojem. Zachována bude i pamětní deska odhalená v roce 1993,“ objasnila mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Úkol vybudovat památník muzeum dostalo od ministerstva kultury loni.

Meditace v zahradě

Zahrada má v budoucnu skýtat prostor pro meditaci. „Vstupní dvorek s plotem a vysokým stromem, jež jsou bezesporu autentickými svědky života a osudového rozhodnutí Jana Palacha, budou zachovány, zatímco hospodářská stavení, garáž, případně i dílenská přístavba k domu budou odstraněny,“ přiblížila mluvčí.

Na zahradě navíc vyroste nový výstavní pavilon s malou stálou expozicí rozčleněnou do tří tematických okruhů. První bude zaměřen na mezinárodní a domácí kontext doby, druhý na samotný čin a jeho odezvu a třetí na vzpomínky či polistopadovou tradici připomínání činu.

„V expozici budou použity stručné texty, fotografie, využívány multimediální technologie a pro větší emocionální působení bude zapojena i práce se zvukem a světlem jako uměleckými prostředky. Design expozice by měl odpovídat jednoduché architektuře novostavby, která okolní krajinu a přilehlý potok propojí s vnitřním prostorem prostřednictvím prosklené plochy,“ doplnila Petáková.

Vítězný návrh určí sedmičlenná porota, v níž zasednou významné osobnosti aktivně působící v oblasti dějin 20. století, architektury a výtvarného umění. Mimo Josefa Pleskota třeba Zdeněk Fránek, děkan liberecké Fakulty umění a architektury nebo raper, výtvarník a scénograf Vladimir 518.

„Určitě nebudu dopředu prozrazovat, jaké ztvárnění by se líbilo mně, ale budeme se dívat především na ideovou hloubku návrhů, jejich ponor, myšlenku. Všechny tři funkce musí jít dobře skloubit, jinak by to ani nemělo cenu,“ uzavřel Pleskot.

Na prohlídku domu a pozemku mohou zájemci o účast v architektonické soutěži přijít 2. listopadu půl hodiny před polednem.