Spolana v Neratovicích žádá o výjimku. Pokud ji nedostane, přijdou o práci stovky lidí.

Spolana v Neratovicích žádá o výjimku. Pokud ji nedostane, přijdou o práci stovky lidí. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Povolte nám rtuť, jinak propustíme 700 lidí, hrozí neratovická chemička

  • 6
Skončete se rtutí při výrobě chloru do roku 2014, uložil kraj již před časem neratovické chemičce Spolana. Továrna však prý na inovaci výroby nemá peníze, a tak hrozí propuštěním 700 lidí, pokud nedostane výjimku. V pátek ji navštíví ministr zemědělství Bendl.

Propouštět nehodláme, prohlásil přesně před rokem v rozhovoru pro MF DNES Ivan Oliva, když nastupoval na místo ředitele největší chemičky v kraji – Spolany Neratovice. Nyní je vše jinak.

Továrna, kterou vlastní polská společnost Anwil, hrozí, že se bude muset zbavit kolem sedmi až osmi set zaměstnanců. A to v případě, že bude muset zastavit výrobu chloru pomocí nebezpečné rtuti, jak uložil kraj.

S rtutí by podle rozhodnutí měla skončit do roku 2014. Jenže Spolana prý zatím nestihla nahradit stávající technologii ekologičtějším postupem a rtuť, jejíž použití dlouhodobě kritizují ekologické organizace, chce užívat dál. Proto loni požádala kraj o prodloužení termínu do roku 2020.

Výroba pomocí rtuti

* Spolana používá amalgámovou elektrolýzu od roku 1948, v roce 1975 způsob výroby inovovala a zároveň zvýšila kapacitu výroby. * V r. 2007 vydal kraj rozhodnutí, podle kterého měla Spolana s technologií skončit do r. 2014. * Spolana teď usiluje o prodloužení termínu do roku 2020. Kraj zatím trvá na zamítavém stanovisku.

Ten však její žádost před měsícem zamítl. Chemička, která je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Česku, se proti rozhodnutí odvolala a hrozí, že bez rtuti nebude moci vyrábět.

"Vydírání? Prostě na to nemají," říká ministr

Do Spolany proto v pátek zamíří ministr zemědělství a poslanec za Středočeský kraj Petr Bendl (ODS). "Propouštění by mělo v oblasti nedozírné následky, je tam zaměstnáno sedm set lidí a dalších sedm set míst je na výrobu navázáno. Chci se setkat s vedením společnosti a zjistit, jaká je situace," uvedl pro MF DNES ministr Bendl.

Že bude Spolana muset technologii výroby chloru změnit, ví ovšem již roky. Povolení na použití rtuti dostala od kraje v roce 2007, ale pouze do roku 2014.

Měla tedy léta na to, aby provedla ekologická opatření. Jde tak ze strany Spolany o vydírání? "Nevidím to tak. Podle mých informací by musela Spolana investovat do nové technologie dvě miliardy korun. A ty teď majitel Spolany nemá. Ekonomicky se to prostě nedá zvládnout," řekl Bendl.

Proti zamítavému rozhodnutí kraje se odvolal i městský úřad. "Důvodů bylo více, jedním z nich je i otázka zaměstnanosti," potvrdila starostka Lenka Mrzlíková.

Podle informací z mělnického úřadu práce je momentálně v okrese kolem pěti a půl tisíce nezaměstnaných. Dalších sedm nebo osm stovek lidí bez práce by tak pro region znamenalo výraznou přítěž.

Mateřský závod v Polsku se rtutí skončil

Jindřich Petrlík, předseda ekologického sdružení Arnika, které činnost Spolany dlouhodobě sleduje, ve čtvrtek upozornil, že ve hře byl i kompromisní termín ukončení výroby pomocí rtuti – rok 2016.

Podle jeho slov termín nakonec odmítl polský vlastník Spolany. "Odvolání Spolany považujeme za naprostý výsměch obyvatelům Česka i úřadům. Polský vlastník chemičky chce naše životní prostředí vesele dál ničit, zatímco ve svém mateřském závodě s toxickou rtutí při výrobě chloru skončil," uvedl Petrlík.

Spolana se ale brání, že na úpravy nemá peníze. "Krize z let 2008 až 2009 měla značný vliv na globální trh s PVC, současná krize v eurozóně také velmi negativně ovlivňuje spotřebu PVC a tím i finanční výsledky firmy," vysvětlil mluvčí Spolany Miroslav Kulík.

Arnika i další sdružení opakovaně upozorňují na to, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů. Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je velmi obtížné.