Tradiční hudební festival na hradě Okoři se letos konat nebude.

Tradiční hudební festival na hradě Okoři se letos konat nebude.

Spor o peníze zrušil hudební festival Okoř

Srpnový hudební festival v podhradí zříceniny hradu Okoř pořadatelská agentura letos zrušila. Nejisté jsou i další ročníky oblíbené letní akce nedaleko Prahy. Podle organizátorů vyšroubovali majitelé pozemků cenu za jejich pronájem neúnosně vysoko.

"Nedohodli jsme se s majitelem pozemku," vysvětluje majitelka pořadatelské agentury Hana Petřinová. "Výše nájmu pro mne byla už neakceptovatelná. Nejsem samozřejmě první ani poslední pořadatel hudebního festivalu, který se v této situaci ocitl. Rock for People se rovněž stěhoval z Českého Brodu do Hradce Králové, Sázavafest pak do Kácova," připomíná Petřinová.

Zároveň dodala, že k rozhodnutí zrušit letošní 11. ročník festivalu dospěla po několikaměsíčním jednání s majiteli pozemků. Přestože věřila, že se na ceně nakonec dohodnou, nestalo se tak.

Mig 21 na Okoř letos nepřiletí

Festival v blízkosti známé hradní zříceniny si za deset let vybudoval renomé rozsahem sice menší, ale hojně navštěvované akce, kterou vyhledávali zejména návštěvníci se zájmem o komornější alternativu velkých několikadenních letních hudebních festivalů.

Letos se měl konat předposlední sobotu v srpnu a účast na něm přislíbili například Jana Kirschner, Lucie Bílá, Aneta Langerová či skupina Mig 21.

"Dění kolem festivalu samozřejmě sleduji, zrušení letošního ročníku nás velmi mrzí," říká starostka Okoře Barbora Dezortová. "Paní Petřinová dokázala festival zorganizovat tak, že měl velmi dobrou návštěvnost, a vždy nám přispěla určitou částkou na obnovu hradu. A o tu teď přijdeme," dodává starostka.

Podle jejích slov nemohla obec jednání s majitelem pozemku nijak ovlivnit. "Je to pozemek soukromého majitele, a i když jsem se mu snažila vysvětlit, jaký má pro obec pořádání festivalu význam, řekl jen, že budou jiné festivaly," dodává starostka.

Cena za pronájem by neúměrně zvýšila vstupné

Hana Petřinová oznámila zrušení letošního ročníku festivalu Okoř i v prohlášení na internetové síti Facebook.

"Stala jsem se obětí nekalého podnikatelského jednání zástupce majitele části pozemků v podhradí Okoře a přes usilovné jednání jsem neustále tlačena do neúnosných smluvních podmínek. Abych splnila megalomanské představy zástupce majitele pozemku, byla bych nucena zvýšit neúměrně vstupné na festival," uvedla na Facebooku Petřinová.

To by podle ní poškodilo diváky i interprety. Zhruba čtyřicet příznivců festivalu jí v komentářích k jejímu prohlášení vyjádřilo podporu.

Pořadatelé přijdou o peníze, nevědí ještě o kolik

Vzhledem k tomu, že již začala reklamní kampaň festivalu a nasmlouvaní účinkující mají nárok na část honoráře, očekává Petřinová finanční ztrátu.

"Jde zatím o nevyčíslitelnou částku, protože někteří mediální partneři a zástupci umělců vyjádřili podporu festivalu i tím, že nebudou požadovat všechny nasmlouvané peníze," vysvětlila majitelka pořádající agentury.

Na jedenáctém ročníku festivalu měla vystoupit mimo jiné i mladá skupina NightWork se zpěvákem Vojtěchem Dykem a poprvé se tu měla představit také tuzemská bigbítová legenda Olympic.

Organizátoři ujišťují, že všechny vstupenky, které se už na festival prodaly, mohou lidé vrátit v předprodejích, kde si je koupili.

DESET LET FESTIVALU OKOŘ

Festival Okoř dospěl během minulých deseti let k zhruba pětitisícové návštěvnosti. Jednotlivé ročníky bývaly pravidelně vyprodány, na prostranství pod hradem často poslouchaly hudbu celé rodiny i s dětmi, pro které pořadatelé začali zřizovat dětský koutek a další atrakce. Na festival dojíždělo množství lidí z Prahy, někteří využívali i kyvadlovou dopravu z pražských Dejvic. Část peněz, utržených na festivalu, věnovali pořadatelé každý rok na opravu hradu. Loni vystoupili na pódiu v podhradí například Mňága a Žďorp, Marek Ztracený, Divokej Bill, Anna K & Band, Chinaski či Žlutý pes.

,