Firma chce těžit plyn podzemním zplyňováním uhlí. (Ilustrační snímek)

Firma chce těžit plyn podzemním zplyňováním uhlí. (Ilustrační snímek) | foto: NWR

Spor Česka a těžařů kvůli zplyňování uhlí může skončit arbitráží

  • 5
Záměr zkoumat ložiska uhlí na Mělnicku a u Slaného může přerůst v právní spor státu a těžařů. Firma, která se zabývá podzemním zplyňováním uhlí a požaduje povolení k průzkumu lokalit, viní stát, že se nedrží zákona. Starostové dotčených obcí proti jejím záměrům bojovali v Senátu.

"Je to potřebná diskuse," shodli se senátoři, zástupci ministerstev i těžařská firma Wildhorse Energy. Ze slov těžařů bylo ale znát, že se chtějí domoci povolení průzkumů i právní cestou. A z vyjádření starostů, že povolení průzkumů nikdy neodsouhlasí. "Věříme, že zvítězí zdravý rozum nad kšeftem," řekl třeba Vojtěch Krauz, předseda svazku obcí Mladoboleslavský venkov.

Wildhorse Energy žádá v Česku o povolení tří průzkumných území, kde chce zkoumat možnosti podzemního zplyňování černého uhlí. Kromě dvou míst ve Středočeském kraji míří ještě na Ostravsko.

Kde chtějí firmy zkoumat ložiska černého uhlí

"Česká republika by měla vědět, jaká má na svém území ložiska, která jsou vytěžitelná, která lze těžit za použití i netradičních metod," řekl ředitel odboru energetické bezpečnosti ministerstva průmyslu a obchodu Karel Kalina.

Povolením průzkumu firmě Wildhorse Energy by stát takové informace získal zadarmo. Argumentuje tak i firma. Proti tomu vystoupil starosta Slaného Ivo Rubík. "Není potřeba taková charitativní akce, aby zahraniční společnost financovala průzkum," řekl. Varoval, že pokud stát povolí firmě průzkum a následně neumožní těžbu, firma se bude domáhat náhrady škody arbitrážemi.

Prokurista těžařské firmy, právník Roman Rácz, to ve svém vystoupení víceméně potvrdil. "Arbitráže nehrozí, pokud bude Česká republika dodržovat zákony," řekl Rácz. Ten tvrdě kritizoval fakt, že po patnácti měsících od podání žádostí o průzkumná území Slaný a Mělnické Vtelno nevydaly úřady žádné rozhodnutí. Přitom tak měly učinit do dvou měsíců.

Obyvatelé z vytipovaných lokalit se bojí o pitnou vodu

Na vině může být i fakt, že ministerstvo životního prostředí chce vydávání podobných povolení pozastavit do doby, než stát upraví zastaralé zákony jako třeba horní zákon. O moratoriu, které by umožnilo zákon z roku 1988 novelizovat, totiž hovoří ministr životního prostředí Tomáš Chalupa - právě v souvislosti s tímto druhem těžby a s těžbou hydraulickým štěpením. Tou chce jiná firma těžit zemní plyn na Berounsku.

Rácz to napadá jako diskriminaci v právním řízení. "Se všemi účastníky řízení ve stejných případech musí být zacházeno stejně a je zde právo dovolat se předchozí praxe, té my se dovoláváme. V minulosti bylo několik průzkumných území stanoveno a v našem případě se najednou praxe obrací," řekl Rácz. Podle něj je protizákonné i to, že některé obce nejprve vydaly svůj souhlas s průzkumem a potom jej změnily.

"Neměníme svůj názor. Reagujeme na obavy místních obyvatel. A ti mají strach o zdroje pitné vody," řekla starostka obce Horní Slivno u Mladé Boleslavi Libuše Přibylová.

Obavy o vodu jsou jedním z důvodů odporu proti těžbě podzemním zplyňováním. Ta se provádí dvěma hloubkovými vrty: jedním se do podzemí vpustí oxydanty s horkou párou, které uhlí zažehnou. Druhým vrtem se čerpá plyn vzniklý hořením. Metodu v Senátu představil technický ředitel Wildhorse Energy Johan Brand. Podle něj je metoda bezpečnější, ale i ekologičtější.

Firma oznámila, že už nemá zájem o průzkum na celém území Mělnické Vtelno (viz mapa), ale jen na jeho třiceti procentech. Na hranici kraje žádá ještě o jedno průzkumné území nazvané Peruc česká firma GET. Ta s Wildhorse spolupracuje.