Objekt bývalé plicní kliniky v Praze na Žižkově si prohlédli zájemci o její...

Objekt bývalé plicní kliniky v Praze na Žižkově si prohlédli zájemci o její pronájem (12.2.2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Squateři se stěhují do bývalé kliniky na Žižkově. Otevře se asi v dubnu

  • 4
Koncem loňského roku se squateři neoprávněně zabydleli v objektu bývalé kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově. Nyní už tam mohou legálně, v pondělí totiž dostali klíče od budovy. Ta se novým obyvatelům otevře nejspíš v dubnu.

Před čtyřmi měsíci nechal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyvést squatery z prostor bývalé kliniky v Jeseniově ulici, v pondělí jim od budovy předal klíče.

„Podepsali jsme s úřadem smlouvu a nyní plánujeme začít pracovat na našem projektu autonomního sociálního centra,“ řekl MF DNES Arnošt Novák z iniciativy Klinika.

Sdružení získalo budovu ve výběrovém řízení. Podle mluvčího ÚZSVM Roberta Hurta se do soutěže původně přihlásili tři uchazeči, jeden z nich ale nesplnil podmínky a druhý odstoupil. „Iniciativa tak nakonec zůstala jediným zájemcem a z otevřené soutěže vzešla jako vítěz,“ uvedl Hurt.

Večerní porada bez elektřiny

Sotva squateři dostali klíče do rukou, okamžitě zamířili do kliniky, kde se radili, jak budou dál postupovat. Cíl mají jasný: vybudovat sociálně kulturní centrum. To ale nebude jednoduché. Budova je totiž v havarijním stavu, nefunguje v ní elektřina, neteče voda a chybí základní vybavení, jako například radiátory na stěnách. Aktivisté navíc nemají příliš mnoho peněz. „V současné době máme přibližně sto tisíc korun,“ popisuje Novák.

Velká část našetřené částky padne právě na zavedení vody a elektřiny. „To jsou dva nezbytné kroky a první úkoly, které nás čekají. Elektřinu nejspíš nenecháme rozvést po celé budově, ale zatím pouze do několika místností, které budeme využívat,“ vysvětluje Novák. Odhaduje, že zmíněné práce z účtu odčerpají 30 až 50 tisíc korun. Jasněji v tomto ohledu budou mít squateři příští týden.

Klinika začne fungovat v dubnu

Dočasný pobyt squaterů

Původně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových plánoval předat budovu Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ta má o prostory na Žižkově zájem i nadále. Dohoda se squatery je proto taková, že ve chvíli, kdy se inspekce rozhodne do Jeseniovy stěhovat, budou muset aktivisté odejít.

Přestože před sebou squateři mají hodně práce, s otevřením sociálně kulturního centra nechtějí dlouho vyčkávat. „Podle mého osobního odhadu by mohlo centrum začít fungovat začátkem dubna. Uvidíme, jak rychle se nám podaří dát věci do pohybu,“ říká Novák.

Pokud by se v dubnu skutečně aktivistům podařilo centrum otevřít, bylo by to zatím pouze v omezené podobě. Na místě by se zatím mohly pořádat odborné přednášky, vernisáže a divadelní představení. Na některé další záměry by si však museli lidé počkat. Jmenovitě například na obchod s oblečením pro sociálně slabší, cyklodílnu či komunitní zahradu. Na některé původní plány squaterů pak pravděpodobně vůbec nedojde. „Úřad se příliš netváří na náš záměr vytvořit v prostorách kliniky lidovou jídelnu,“ vysvětluje Novák.

Budovu bývalé kliniky obsadili squateři vloni koncem listopadu. Po několika dnech je z místa vyvedla policie. Do jednání mezi ÚZSVM a aktivisty se postupně vložilo vedení metropole a následně také ministerstvo financí. Na základě těchto jednání úřad vypsal výběrové řízení, jehož vítěz bude mít možnost prostory dočasně bezplatně využívat. Podmínkou však je, aby na vlastní náklady o místo pečoval.