V polovině února 2015 uspořádali aktivisté v usedlosti Cibulka výstavu o...

V polovině února 2015 uspořádali aktivisté v usedlosti Cibulka výstavu o historii obsazování opuštěných budov | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Squateři musí opustit Cibulku. Dostali výpověď, ale jen tak ji nepřijmou

  • 8
O historickou usedlost Cibulka v pražských Košířích se nikdo nestaral, proto ji poslední tři roky mohli obývat squateři. Ti ale nyní dostali výpověď. Majitel změnil názor a rozhodl se je vystěhovat. To squateři nehodlají akceptovat. Tvrdí, že se bojí o osud chátrající památky, a nechtějí ji opustit.

Košířská usedlost Cibulka chátrá dlouhá desetiletí. Dokonce už má své stabilní místo na seznamu nejohroženějších pražských památek.

Před třemi lety se o tento empírový zámeček s rozsáhlým parkem začala starat skupina squaterů, a to s plným svolením majitele.

Squateři tu prováděli nejnutnější opravy a zároveň pořádali kulturní akce a workshopy. Rozsáhlé budovy s nejistou budoucností tak získaly podle jejich slov alespoň nějaké smysluplné využití.

Teď dostali od majitele výpověď, kterou odmítají respektovat. Podle svých slov se obávají o další osud památky. Zaniknout tak může jediný legální pražský squat, vyjma žižkovského centra Klinika, které dostali letos aktivisté dočasně do užívání od státu.

„Smlouva nám byla vypovězena k poslednímu březnu,“ potvrzuje jeden ze squaterů Marek Ďuriš. Podle něj se osazenstvo Cibulky pokoušelo s majitelem vyjednávat. „Dostali jsme seznam požadavků, které jsme z velké části splnili. Pak ale pan majitel prakticky přestal komunikovat,“ dodává.

Usedlost vlastní společnost Cibulka, a. s. Jejím jediným akcionářem je právník a zároveň předseda Ústředního automotoklubu ČR Oldřich Vaníček. Ten MF DNES potvrdil, že squatery v Cibulce nechce. Dle svých slov k nim ztratil důvěru.

„Už nemají žádný právní titul, aby tam byli. Projevil jsem neuvěřitelné pochopení vůči alternativnímu způsobu života mladých lidí, ale za podmínek, kdy se nedodržuje základní úroveň lidské slušnosti, nechci pokračovat ve spolupráci,“ uvedl s tím, že jej squateři údajně veřejně očerňovali. Doufá prý, že odejdou sami a nebude nutné je vystěhovat.

Do rekonstrukce neodejdou

Obyvatelé Cibulky Vaníčkovy důvody považují za absurdní a nechali se slyšet, že usedlost dobrovolně neopustí. Tedy alespoň ne do doby, než začne slibovaná rekonstrukce historického objektu. O té se přitom hovoří řadu let.

„Pokud bych měl sestavit žebříček nejohroženějších pražských památek, usedlost Cibulka by byla bezkonkurenčně na prvním místě. Její současný stav je skutečně děsivý,“ konstatuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Svého času dokonce celý areál nabízelo na svých webech několik realitních kanceláří. Nejdříve za 150 milionů korun, pak o dvacet milionů korun levněji. Kupec se přesto nenašel. Odhadované náklady na rekonstrukci by totiž byly vyšší než pořizovací cena.

„Městskou část velmi trápí, že je usedlost Cibulka v tak neutěšeném stavu. Jedná se ale o soukromý majetek, takže naše radnice má bohužel značně omezené možnosti,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Zastupitel a člen památkové komise Prahy 5 Ondřej Velek (SZ) připouští, že kdyby nebylo squaterů, usedlost by mohla být ještě v horším stavu.

„Myslím, že by ji někdo vyraboval nebo podpálil,“ konstatuje s tím, že by komise byla ochotná s majitelem jednat například o odkupu památkově chráněného Čínského pavilonu, který je součástí areálu.

Zároveň by podle jeho slov mohla Praha 5 financovat „ekokulturní“ program. „Chceme vytvořit model, kdy bude jednat veřejná správa, majitel a občanské spolky, tedy i squateři,“ uvedl.

Oldřich Vaníček má však o budoucnosti usedlosti jasno. Chce zde společně s blíže nespecifikovaným investorem vybudovat bydlení pro seniory. Podle jeho slov se příprava projektu chýlí ke konci, nicméně k termínu, kdy by se mohl začít realizovat, se nechtěl vyjádřit.