Bývalé zchátralé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4, které chce náměstek...

Bývalé zchátralé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4, které chce náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD a jeho stranická kolegyně, zastupitelka Irena Ropková, nabídnout k využití squaterům z autonomniho centra Klinika. | foto:  František Vlček, MAFRA

Squateři z Kliniky nabídku na stěhování odmítli, do jeslí nechtějí

  • 105
Squateři z Autonomního sociálního centra Klinika odmítli nabídku náměstka primátorky Petra Dolínka a zastupitelky Ireny Ropkové (oba ČSSD) na přesun do budovy bývalých jeslí v Praze 4. Budova je podle nich ve špatném stavu. Uvedli to na tiskové konferenci.

Dolínek a Ropková ve čtvrtek oznámili, že chtějí squaterům nabídnout alternativní budovu ve Znojemské ulici v Praze 4 (psali jsme zde). Jejich návrh by musela schválit pražská rada, nejdřív ale čekají na vyjádření squaterů.

Ti v pátek uvedli, že nabídku odmítají. „Vnímáme to jako vstřícné gesto, nepřipadá nám ale smysluplné přesouvat se z objektu, o který nemá nikdo zájem, do objektu, který je ve špatném stavu,“ uvedla členka Kliniky Tereza Virtová.

„Rozhodli jsme se nabídku odmítnout a setrvávat tady, máme tu dost vazeb na sousedy a neumíme si představit působit mezi paneláky na Praze 4,“ uvedla Virtová.

Dodala, že iniciativa doufá, že ČSSD podpoří její návrh na převzetí objektu magistrátem, se kterým by se následně chtěli dohodnout na dalším setrvání.

Squaterům 2. března vypršela smlouva o výpůjčce, kterou jim na základě sdělení stavebního úřadu neprodloužil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squateři tak už devět dní pobývají na Klinice nelegálně. Podle úřadu byla budova zkolaudována jako zdravotnické zařízení a jiné její využití je protiprávní.

Kolaudační rozhodnutí ovšem není k dohledání. Úřad tvrdí, že jej ale nepotřebuje, protože kliniku jako zdravotnické zařízení uvádí jiné dokumenty. S tím však nesouhlasí zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický, podle kterého je kolaudační rozhodnutí, tedy papír, který úřad nemůže dohledat, zásadní.

Squateři se kvůli tomu v pátek ráno obrátili na ÚZSVM a úřad požádali o další jednání.

„Považujeme za skandální, že kolaudační rozhodnutí neexistuje, když na tom byla vystavěna argumentace,“ uvedl člen Klinky Jakub Ort.