Staroměstská tržnice se má proměnit podle návrhu architektonického studia SGL...

Staroměstská tržnice se má proměnit podle návrhu architektonického studia SGL Projekt | foto: SGL PROJEKT

Kdo opraví Staroměstskou tržnici? Vítěz bude muset mít 300 milionů

  • 2
Pražský magistrát konečně vypíše výběrové řízení na rekonstrukci a pronájem Staroměstské tržnice. Ozývají se však kritické hlasy vůči formě soutěže, kterou Praha vyzkouší vůbec poprvé. Vítěz opraví tržnici na své náklady a poté ji bude provozovat asi 25 let. Pak historický objekt vrátí městu.

Pro potřeby obyvatel Starého Města vznikla dnes památkově chráněná Staroměstská tržnice už před více než 120 lety. Objekt mezi ulicemi 28. října a Rytířská v samotném centru metropole ale v současnosti neslouží svému původnímu účelu.

V druhé polovině 20. století byl necitlivě rozdělen příčkami a přestavěn. Uvnitř se nyní nachází supermarket a několik drobných prodejen.

Magistrát chce tržnici vrátit zašlou slávu. Během kompletní opravy má dojít k odstranění všech nepůvodních částí a prostor má být opět sjednocen. Následně by zde prodejci znovu nabízeli čerstvé ovoce, zeleninu, sýry, pečivo nebo maso.

Pražské zastupitelstvo už loni v červnu obnovu posvětilo a nový nájemce měl být původně znám už v listopadu roku 2016, jenže dosud vedení města výběrové řízení ani nevypsalo.

K tomu však brzy konečně dojde. Radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) totiž minulý týden dostal na stůl kompletně vypracovanou zadávací dokumentaci k soutěži.

„Ještě to budeme muset celé projít, ale snad bychom to mohli koncem týdne vyvěsit (na úřední desku, pozn. red.),“ doufá radní.

Zároveň se sám podivuje nad tím, že vyhlášení řízení nabralo několikaměsíční zpoždění. „Už jsem to dva nebo tři týdny urgoval, protože mi také připadalo, že materiál dlouho leží na odboru majetku,“ dodává. Praha však nebude mít vyhráno, ani když se výběrové řízení skutečně rozběhne. Podle některých kritiků hrozí, že se do něj nikdo nepřihlásí.

Vůbec poprvé totiž magistrát organizuje takzvaný koncesní projekt, kdy vítěz opraví tržnici na své náklady a poté ji bude provozovat zhruba 25 let.

Do rekonstrukce bude muset nejprve vložit asi 300 milionů korun a postupovat přesně podle památkáři schváleného projektu, až poté začne na lukrativních plochách sám vydělávat. Zároveň bude zodpovědný za veškerý provoz i údržbu trhů. Naopak město nevydá ani korunu a v budoucnu se mu historický objekt vrátí.

Expert navrhuje běžný postup

Odborník na nemovitosti a majitel magazínu Grand Realcity Milan Zavadil však doporučuje neexperimentovat. Podle něj by měla Praha obecně zůstávat u obvyklého postupu a odděleně soutěžit opravu a tržní nájem, nebo nemovitost přímo prodat do soukromých rukou.

„Mnohaletým smlouvám moc nevěřím. Speciálně pokud to je mezi městem a soukromým investorem, který přemýšlí tak, aby maximalizoval zisk a co nejméně proinvestoval,“ upozorňuje Zavadil a poukazuje na obdobný případ budovy hlavního nádraží.

Tady spolupráce se správou železnic skončila výpovědí soukromého nájemce, který nedodržel termíny rekonstrukce a o výnosný byznys z dalšího pronájmu v hale přišel.

Představitelé Prahy se ale všemožně snaží případné investory nalákat, aby pro ně první koncesní řízení neskončilo blamáží. Na prestižním veletrhu komerčních nemovitostí, který se uskutečnil loni v říjnu v Mnichově, věnovali velkou část své prezentace právě obnově Staroměstské tržnice.

„Přiznám se, že zatím s jinou alternativou nepočítáme. Rozumím, že je to první projekt tohoto druhu, který připravujeme, na druhou stranu už vnímám odezvy z trhu, že zájem bude,“ je si jistý radní Procházka.

S nutnou opravou Staroměstské tržnice souhlasí i opozice. Více než forma výběru nájemce ale předsedovi zastupitelského klubu TOP 09 Václavu Novotnému vadí nevyřešená otázka dopravy v místě. „Do tržnice musí ráno přijet trhovci se zbožím a odpoledne zase odjet. Pokud se dramaticky nezmění současný dopravní režim, tak není zásobovatelná,“ upozorňuje Novotný.