Starosta městské části pravidelně pátrá po štenicích ve své kanceláři. (Ilustrační snímek)

Starosta městské části pravidelně pátrá po štenicích ve své kanceláři. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Starosta Prahy 1 se bojí odposlouchávání, štěnice hledá každý měsíc

  • 11
Někdo si pravidelně v kanceláři uklízí stůl, jiný hledá štěnice. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký pátrá po odposlouchávacím zařízení dokonce každý měsíc. Obává se odposlechů a politické konkurence. Drtivá většina pražských starostů však považuje ochranu před odposlechy za zbytečnou.

"Mám přístroj proti odposlechu a pravidelně jednou za měsíc u sebe v kanceláři provádím kontrolu, zda se u mě nenachází nahrávací zařízení," popisuje Lomecký.

Přestože kontrola probíhá pomocí speciálního zařízení, které je schopno vypátrat signál potenciální štěnice, podle Lomeckého jde o prověřování spíše preventivní.

Starosta doposud při svých kontrolách na žádnou štěnici nenarazil. A rušičku prý už nepoužívá. "Pokaždé, když pod okny projel taxík, který měl zapnutou vysílačku, zařízení se aktivovalo," vysvětluje.

Rušičku si do své kanceláře před časem pořídil primátor Tomáš Hudeček a jeho náměstek Jiří Vávra. Moderní technologie má podle vedení města bránit úniku důležitých informací.

Tomu se nechce věřit exprimátorovi Bohuslavu Svobodovi. "Rušičku jsem nikdy nepoužíval. Nemyslím si, že by sloužila proti nelegálním odposlechům. Ve většině případů slouží k tomu, aby zabraňovala policejnímu vyšetřování," říká Svoboda.

Rušičku si nevzal

O rušičce uvažovali také na radnici Prahy 12. Bývalý starosta František Adámek ji však odmítl. "Nedělal jsem na radnici nic, co by si nemohl poslechnout každý druhý. Praha 12 navíc nebyla natolik bohatá, aby kupovala toto poměrně drahé zařízení," řekl Adámek, který je dnes poslancem.

Ani ostatní starostové odposlechy neřeší. "Pro mě je to spíše taková virtuální realita," řekl starosta desáté městské části Bohumil Zoufalík. Podobně mluví například starosta Prahy 7 Marek Ječmének.

Zatímco vedení metropole jako hlavní argument pro zavádění rušiček uvádí ochranu důležitých informací, které by mohl někdo zneužít, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký v zařízení vidí především ochranu před konkurenčními politickými stranami.

"Myslím si, že odposlechy mohou být nasazovány různými bezpečnostními agenturami politických konkurentů," říká Lomecký s tím, že i jedna nahraná věta vytržená z kontextu může politikům zavařit.

Kauzy zvyšují prodej

Jeho obavy, že bezpečnostní agentury politiky špehují, nejsou neopodstatněné. V roce 2006 bezpečnostní agentura ABL skutečně politiky sledovala. Konkrétně politiky z Prahy 11, včetně někdejší šéfky hlavní kanceláře ODS a starostky Prahy 11 Marty Šorfové. Agentura ABL přitom v té době ještě patřila Vítu Bártovi, který se v roce 2010 dostal za Věci veřejné do vrcholné politiky.

Rušiček, jejichž pomocí je možné předejít odposlechům, je podle odborníků celá řada. Všechny však mají jeden společný problém. "Neexistuje zařízení, které by komplexně řešilo všechny hrozby," vysvětluje Antonín Jelínek, specialista na odposlechy ze společnosti Tango, která provozuje portál Odposlechy.com.

Podle něj si rušičky kupují především velké firmy, které se bojí úniku interních informací. "Větší zájem o tato zařízení vnímáme vždy ve chvíli, kdy se v médiích objeví nějaká kauza spojená s odposlechy. Po nějaké době zvýšený zájem vždy odezní," dodává Jelínek.