Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (vpravo) s pražským radním Jiřím Janečkem (4.10. 2010)

Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (vpravo) s pražským radním Jiřím Janečkem (4.10. 2010) | foto: David Neff, MAFRA

Starosta Mlejnský, který dával práci Bártově ABL, opouští funkce v ODS

  • 19
Starosta pražského Jižního města Dalibor Mlejnský pozastavil své členství v Občanské demokratické straně. Vedly ho k tomu rodinné důvody. Mlejnský proslul jako přítel exministra Víta Bárty. V jeho Praze 11 Bártova ABL sledovala politiky konkurující právě Mlejnskému.

"K mému rozhodnutí mě vedly čistě rodinné důvody. Manželka je po operaci a mé děti potřebují soustavnou péči," vysvětlil své rozhodnutí Mlejnský.

Mlejnský pozastavil své řadové členství v Občanské demokratické straně. Odchází i z funkce místopředsedy ODS na Praze 11 a z postu šéfa místní organizace. Starostou však zatím zůstává, stejně jako si ponechává mandát zastupitele na magistrátu.

Členem ODS byl od roku 1995. Starostou Prahy 11 je od roku 2006.

"O působení Dalibora Mlejnského jsem se dozvídal leccos. A i kdyby byla z toho jen část pravdy, tak myslím, že se ODS na Praze 11 po jeho odchodu uleví," řekl iDNES.cz v reakci na Mlejnského odchod ze strany místopředseda ODS Martin Kupka.

Mlejnský několikrát figuroval v kauzách MF DNES, které se týkaly Víta Bárty, sledování politiků a agentury ABL. On sám se však od jakéhokoliv sledování konkurenčních politiků jasně distancoval.

MF DNES v roce 2010 psala, že detektiv ABL Pavel Pertlíček vedl například sledování bývalé starostky Prahy 11 Marty Šorfové, Mlejnského předchůdkyně a oponentky. Na některých dokumentech je jako klient uvedena zkratka "P11". Mlejnského radnice dávala bezpečnostní agentuře ABL různé oficiální zakázky, například na kontrolu bytů.

Mlejnský v minulosti patřil k podporovatelům křídla ODS kolem bývalého primátora Pavla Béma. Po změně pražského vedení se dostal do stranické opozice. Opoziční zastupitelé ho a vedení Prahy 11 dlouhodobě kritizují za některé zakázky nebo prodeje pozemků. Mlejnský vždy kritiku odmítal.

Na podzim na úřadu zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, odnesli si údajně dokumenty a počítače z majetkoprávního odboru. Zasahovat měli i u Mlejnského doma. Mlejnský ČTK řekl, že od té doby ho policisté nijak nekontaktovali a o vyšetřování případu nemá informace. Důrazně popřel, že by pozastavení jeho členství v ODS mělo s případem cokoli společného.