Prolézačky pro děti i tajemné podzemní chodby. Vítejte ve Stavbě roku 2015

  • 2
Z historických sklepů ze 17. století v Mladé Boleslavi vznikla herna pro děti. Projekt za 16 milionů zaujal i odborníky - je jednou z pěti celorepublikově oceněných budov v soutěži Stavba roku 2015.

Děti šplhají na laně, další se dívají do periskopu na ulici, hrají ruské kuželky, nebo se snaží obelstít světelné paprsky, které spouští zvukový alarm. V půl dvanácté dopoledne si tu připadáte jako v multifunkční dětské herně.

Stojíme přitom alespoň šest metrů pod povrchem mladoboleslavského Staroměstského náměstí. Za zdí parkují desítky řidičů v podzemním parkovacím domě. Stojíme v jedné z pětice budov, které se staly Stavbami roku 2015.

„Chodíme sem s kamarády o polední pauze ve škole, je tu skluzavka, zrcadla, prostě bludiště,“ chválí jedenáctiletý Tomáš z Mladé Boleslavi podzemní areál.

Město jej vybudovalo ve sklepeních ze 17. století, které objevili dělníci při rekonstrukci Staroměstského náměstí a při stavbě parkovacího domu v roce 2010.

Veřejnost se postavila proti tomu, aby byly historické prostory zasypány. Našly se přitom jen části chodeb, zbytek zničily bomby shozené 9. května 1945, tedy na konci 2. světové války.

Ocenění Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství za stavbu roku 2015 získal podzemní komplex v hlavní kategorii, v které rozhodovali odborníci.

„V polovině července jej posoudila odborná porota, která ze čtyřiceti staveb vybrala patnáct finálových a nakonec jsme získali i hlavní ocenění. Velmi nás to těší,“ říká Jiří Bouška, náměstek primátora Mladé Boleslavi odpovědný za majetek města.

Stejné ocenění letos získaly také Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina.

Autorem mladoboleslavského projektu je architekt Michal Hlaváček, který stojí také za novou podobou zdejšího Staroměstského náměstí. Tím teď protéká napodobenina řeky Jizery se sochami a kovovými vrbami.

Právě nové náměstí se mezi stavbami roku umístilo v předchozím ročníku. „Jsme nadšení, v našem oboru je to nejprestižnější ocenění, které jsme získali dvakrát za sebou a celkem již čtyřikrát,“ dodává Michal Hlaváček.

Parkovacímu domu v severní části náměstí vévodí velká skleněná kopule, u vchodu stojí dvě polonahé sochy a malá vodní fontána. Stejným vstupem se dostanou návštěvníci i k podzemnímu volnočasovému areálu. Vzájemným propojením dvou větších sklepních prostorů v podzemí vznikl labyrint, kterým je možné volně procházet.

Základem celého řešení je bezpečnostní systém s audiotechnikou a kamerami. Navíc zde jsou různé herní prvky, které ocení především nejmladší návštěvníci. Najdou zde zrcadla, míčkový bazén, skluzavku, lezeckou stěnu, lanovou prolézačku, kuželky, videoprojekci, periskop, nášlapné desky se zvukovými i vizuálními efekty. Atmosféru podzemí dokreslují temné zvuky, nasvícení a umělá mlha.

Vstupné v symbolické cenně 10 korun zakoupíte v netradičně řešené kabině pro obsluhu sklepení, která nejen zajišťuje prodej vstupenek, ale pomocí systému kamer sleduje i veškeré dění v podzemí. „Sklepní labyrint navštívilo za jediný rok fungování kolem 12 tisíc návštěvníků,“ dodává mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová.