K čemu sklepy sloužily se zatím úplně neví(Ilustrační snímek)

K čemu sklepy sloužily se zatím úplně neví(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Stavba školky odhalila v Praze barokní sklepy, zřejmě na víno

  • 0
Občané barokní Prahy tam možná ochutnávali z pohárů lahodné víno. Nebo tam tehdejší vojsko skladovalo munici. Pravděpodobně až tři sta let staré sklepy vykopali dělníci při stavbě mateřské školy v Praze na Letné. Památkáři je zachovají.

Pražané nechali rozsáhlé a klenuté sklepy postavit patrně na přelomu 17. a 18. století. Po dlouhých desetiletích užívání se na ně postupně začalo zapomínat. Nyní je objevili stavbaři. Prostory o rozměrech kolem 180 metrů čtverečních našli za restaurací Expo.

Archeologové zkoumají, k čemu prostory sloužily a kdy vznikly. Podle Vojtěcha Kašpara ze společnosti Archaia Praha jsou bezpochyby barokní.

"Vypadá to, že vznikaly někdy na přelomu 17. a 18. století. Na plánu Malých Buben 1805 už nestály, ale věděli o nich - je tam zelený čtvereček," popsal Kašpar.

Památkáři sází na viniční sklep

Jak podotýká  Dita Roubíčková z Národního památkového ústavu v Praze, na vyobrazení Prahy z roku 1769 je přibližně v místech nálezu sklepa zachycena dvoukřídlá stavba s věžovou centrálou označovaná jako Alte Weinpresse - Starý viniční lis. V podkladu pro vyobrazení se o ní píše jako o Belvederu.

Sklepní prostor tak podle ní lze s největší pravděpodobností interpretovat jako viniční sklep Belvederu či viniční usedlosti. Tomu odpovídají úctyhodné vnitřní rozměry. Šířka 14,5 metru, délka 12,7 metru, a zejména pak výška, která od podlahy k vrcholu klenby měří přes čtyři metry.

Na takzvané reambulované mapě stabilního katastru z roku 1879 jsou ještě patrné staré hranice kopírující sklep a jsou sloučeny a rušeny do dnešní podoby.

"K částečnému zániku sklepů a jejich taktéž částečnému zasypání došlo zřejmě na konci devatenáctého, či spíše až v první polovině dvacátého století. Asi při výstavbě požární nádrže-bazénu před 2. světovou válkou," pokračuje Kašpar.

V knize literárního historika a spisovatele Radko Pytlíka Neznámé o známých z Letné a Holešovic se píše, že sklepy údajně ze 16. století prolézal ještě jako dítě právě v místě, na němž dnes stojí restaurace Expo.

"Vzhledem k některým ikonografickým pramenům by mohlo jít o sklepy viniční usedlosti, ale podle mého názoru vzhledem k mohutnosti i světlosti sklepů, až 4,8 metru, mohlo také dost dobře jít o stavbu vojenského charakteru," upřesnil Kašpar.

Ta mohla souviset s neklidným obdobím 40. až 60. let 18. století - s obležením Prahy spojeneckým francouzským, bavorským a saským vojskem v roce 1741, s válkami o rakouské dědictví v letech 1740 až 1748 či se sedmiletou válkou 1756 až 1763.

Kdy sklepy vznikly? Pomůže analýza dřevěného prachu

"Pokračujeme ve shánění archivních materiálů, a především se těšíme, zda se nám podaří z dřevěného prahu stavby získat dendrodatum, které by nám pomohlo stavbu datovat," uvedl Vojtěch Kašpar.

Probíhající stavba nové části mateřské školy bude nález respektovat a sklepy ani vstupní šíji neporuší. Sklepy jsou částečně zasypané a takové zůstanou, lidem nebudou přístupné.

"Každé odkrytí stavebních konstrukcí uchovaných pod zemí vede k jejich následnému zrychlenému zvětrávání a likvidaci," uvedl Kašpar.

Martin Vokuš z radnice Prahy 7 potvrdil, že sklep bude zachovaný. "Projekt přestavby školky bude naštěstí třeba upravit pouze nepatrně. S největší pravděpodobností dojde pouze ke zmenšení přístavku, který má sloužit k uložení hraček na zahradu,“ upřesnil Vokuš.

O případném zpřístupnění sklepa se bude rozhodovat až po ukončení stavebních prací.