Pražský okruh

Pražský okruh | foto: Magistrát hl.m. Prahy

Stavbou roku je i Pražský okruh. Podle odborníků je odvážný a nápaditý

  • 4
Pražský okruh se spolu dalšími čtyřmi architektonickými počiny v Česku stal Stavbou roku 2011. Samostatné první místo se totiž neuděluje. Soustava mostů a tunelů zaujala odbornou porotu zejména nápaditostí, s jakou překonává složitý terén údolí soutoku Vltavy a Berounky či několika kopců jižně od metropole.

Důležité body nasbírala velkorysá dopravní stavba také za to, že je pro život hlavního města nezbytná.

O titul Stavba roku bojovala architektonická díla letos už podevatenácté. Přihlásit se mohly projekty, které se zrodily mezi červnem 2010 a letošním květnem. Proto měl šanci i Pražský okruh, který nedávno oslavil své první výročí (více čtěte zde).

Vítězné stavby

* Jihozápadní část Pražského okruhu
* Golf Klub Čertovo břemeno v Jistebnici u Tábora
* Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas
* Krytý bazén v Litomyšli
* Univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích

Jeho jedinečnost a netuctovost ocenilo na internetu i nejvíce lidí z okruhu laické veřejnosti v paralelní soutěži Cena veřejnosti hlavního města Prahy. Pro největší křižovatku, nejdelší či nejvyšší dálniční most hlasovalo 3 113 lidí z celkového počtu 5 763 hlasujících.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 42 českých staveb, 25 z nich jich postoupilo do druhého kola. Tyto pak porota osobně navštívila a následně jich 15 vybrala do finále.

Do této fáze soutěže se probojovaly ještě další tři pražské stavby. Rodinná vila na Břevnově, bytový dům s tělocvičnou v Praze 1 a budova ČVUT v Dejvicích (více se o nich dozvíte zde). Posledně jmenovaná si odnesla zvláštní cenu primátora Prahy.

Ve středních Čechách zaujal rybí přechod v Berouně

Ekologický přínos ocenila porota, když udělila v soutěži Stavba roku 2011 jednu ze zvláštních cen vodní elektrárně s rybím přechodem v Berouně.

Rybí přechod v Berouně

Podle poroty se jedná o citlivé spojení vodohospodářské, energetické i ekologické funkce proměněné v kvalitní architektonické, krajinářské a stavební dílo. Předsedkyně poroty Radomíra Sedláková ocenila hlavně to, že stavba využívá obnovitelný zdroj energie.

"Nabízí k tomu architekturu téměř se dá říci skromnou. Dává tím najevo, že i když přírodu využíváme k vlastnímu prospěchu, nesmíme bránit v životě jiným živočichům," řekla Sedláková.

Jde o novou malou vodní elektrárnu pro energetické využití průtoků řeky Berounky a úpravu pevného jezu na částečně pohyblivý. Elektrárna má automatické řízení provozu. Okolo objektu je nově veden rybí přechod, který má rybám zajistit jejich přirozený pohyb při migraci.