Národní technická knihovna, Ateliér Projektil, rok realizace 2009

Národní technická knihovna, Ateliér Projektil, rok realizace 2009 | foto: Lukáš BíbaMAFRA

ANKETA: Vyberte nejpovedenější stavbu moderní architektury v Praze

  • 11
Když se v anketě na iDNES.cz hlasovalo o nejošklivější budovu v Praze za posledních 40 let, vybrali čtenáři objekt bývalého Federálního shromáždění. Nyní nabízíme možnost vybrat nejpovedenější stavbu moderní architektury z těch, které v hlavním městě vyrostly po roce 2000.

MF DNES se obrátila na dvacet architektů, kteří navrhli své favority. Výsledky jsou jednoznačné. Dominují dvě budovy. S jedenácti hlasy zvítězila oválná Národní technická knihovna v Dejvicích z roku 2009 od ateliéru Projektil.

"Zapadá do prostředí, obohatila život vysokoškolského komplexu. Funguje a je esteticky zajímavá," tvrdí profesor architektury Miroslav Masák.

Nejpovedenější moderní stavbu Prahy vybírejte zde

"Kromě svého vlastního provozu dokázala městu dát vnější i vnitřní náměstí a sérii menších veřejných prostorů včetně zajímavě řešeného parku," souhlasí architektka Irena Fialová.

Architekt Petr Burian vidí výjimečnost dejvické knihovny také v tom, že nabídla atraktivní řešení ve svém bezprostředním okolí:

"Jde o následováníhodný příklad moderní novostavby. Oceňuji, že se autorům podařilo udržet koncept od domu přes veřejný prostor, nábytek po grafický design."

S osmi hlasy odborníků následuje v pořadí jako druhý Palác Euro stojící v dolní části Václavského náměstí od ateliéru DaM. Prosklená budova s nárožní zlatou věží z roku 2002 boduje zejména díky odvaze autorů zasáhnout moderní architekturou do nejexponovanějšího místa starobylého centra města.

Palác EURO, Ateliér DaM - rok realizace 2002

"Je to příklad zdařilého vstupu nové sebevědomé současné architektury do historického prostředí, která místo obohacuje, aniž oslabuje působení svých starších sousedů," míní Petr Kratochvíl z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Podobně hovoří i historik architektury Zdeněk Lukeš.

"Skvěle navazuje na funkcionalistické paláce v sousedství a vtipným zaoblením skleněné fasády do "myší díry", v níž se zrcadlí obloha i protější domy, opticky rozšiřuje průchod na Jungmannovo náměstí," tvrdí Lukeš. Palác dokonale zapadá do svého okolí, a to ve dne i v noci.

Oslovené odborníky dále zaujala dejvická budova Fakulty architektury ČVUT od Aleny Šrámkové či centrála ČSOB v Radlicích od Josefa Pleskota. Obě získaly po pěti hlasech.

"Budova je dobrým příkladem toho, jak dostat obrovskou kapacitu do snesitelného měřítka a nezavalit okolí. Je to město uvnitř domu," tvrdí o radlické stavbě Burian.

ČSOB, Josef Pleskot - rok realizace 2008

U několika architektů tato budova boduje zejména kvůli řešení interiérů, které uvnitř komplexu vytváří jakýsi koridor připomínající třeba městský bulvár.

Budovu Fakulty architektury pak oslovení odborníci oceňují nejen kvůli neotřelé vnější podobě, ale i kvůli možnostem, jež nabízí uvnitř.

"Je otevřená, nabízí možnost koncentrace na práci a zároveň interakci uvnitř akademické obce. Je schopná přijímat různé přístupy pedagogů a studentů a všechny udržuje ve střehu," vysvětluje například architekt Ondřej Císler.

Dalšími ceněnými stavbami je třeba kavárna postavená na bastionu na Karlově či Zlatý Anděl u křižovatky na Smíchově.

Obecně by se dalo říct, že u odborníků vítězí domy, které nechtějí za každou cenu vyniknout, ale naopak vytvářejí či dotvářejí kvalitní veřejný prostor.