Záchytná stanice bude nově v příbramské nemocnici na Zdaboři. Nemocnice uvolní...

Záchytná stanice bude nově v příbramské nemocnici na Zdaboři. Nemocnice uvolní prostory, které dosud využívala jako sklad. | foto: Ondřej Němec, MAFRA

Příbramská záchytka se přestěhuje a zdraží. Pacientů přibylo o třetinu

  • 1
Příbramská záchytka, které ještě před dvěma lety hrozilo zrušení, se přesune do nynějších skladů nemocnice na Zdaboři. Nájemní smlouvu schválili radní, v nejbližších dnech ji podepíše i vedení nemocnice. Pobyt v zařízení zřejmě také o tisícikorunu zdraží.

Předloni Příbram uvažovala, že záchytku ve městě zavře úplně. Podle tehdy nového zákona totiž nesplňovala hygienické předpisy a přestavba prostor, kde od roku 1993 funguje, by byla příliš nákladná.

V ne zcela vyhovujících podmínkách v podstatě funguje do nynějška, město navíc na její provoz doplácí, třeba za loňský rok půl milionu korun.

O kolik klientů se staraly záchytky v kraji:

Příbram

2010 - 290
2011 - 289
2012 - 328
2013 - 280
2014 - 395

Mladá Boleslav

2010 – 262
2011 – 296
2012 – 272
2013 – 310
2014 – 289

Kolín

2010 - 405
2011 - 335
2012 - 359
2013 - 303
2014 - 394

Zdroj: Statistiky jednotlivých záchytných zařízení

„Nové vedení města se rozhodlo, že záchytku chce zachovat. Ta nynější nesplňuje legislativní požadavky, není zaregistrovaná jako zdravotnické zařízení. Začali jsme proto hledat nové prostory a s nabídkou se ozvala nemocnice,“ uvedla mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

O tom, že zachovat záchytku má smysl, svědčí počty ošetřených pacientů. Loni na příbramské záchytce nocovalo 395 lidí, to je nárůst více než o stovku oproti roku 2013.

Smlouvu o pronájmu prostor, které nyní nemocnice používá jako sklad, už schválili městští radní. V nejbližších dnech by ji mělo podepsat i vedení nemocnice. „Příští týden se rozhodne o termínu zahájení prací a součinnosti města na budování podmínek pro záchytnou stanici,“ doplnila mluvčí.

Stavební úpravy v suterénu nemocničního pavilonu H vyjdou zhruba na 130 tisíc korun. Město i nemocnice se na potřebné úpravy složí.

Nová záchytka bude fungovat každý den od 19 do 7 hodin. „Oslovíme zdravotníky a lékaře, kteří by měli zájem nám na záchytné stanici pomáhat,“ uvedla příbramská místostarostka Alena Ženíšková.

Tým protialkoholní záchytné stanice budou tvořit současní sanitáři, jejichž práci budou nově koordinovat zdravotníci i lékaři. I v tom byly nedostatky fungování současné záchytky. Lékař totiž dle zákona musí být k dispozici po celou dobu provozu záchytné stanice.

Až bude zajištěný personál a nové prostory vybavené, musí město získat souhlas hygienické stanice a oprávnění k provozu krajského odboru zdravotnictví.

Rozpočet příbramské záchytky

Rozpočet záchytky v Příbrami byl pro rok 2014 přes 1,8 milionu korun, Středočeský kraj přispěl 1,3 milionu. Osm okolních obcí přidalo 75 tisíc korun. Zhruba půl milionu dala Příbram ze svého.

Kraj ročně na provoz záchytek přispívá celkem 4,6 milionu. Dva miliony jdou do krajské Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, zbytek si rovným dílem dělí Příbram a Kolín.

Město zvažuje i pohotovostní službu na telefonu. Zároveň plánuje, že pobyt na záchytce zdraží o tisícikorunu na 2,5 tisíce. „Reagujeme tím na ceny, které jsou zavedeny na jiných záchytných stanicích,“ doplnila mluvčí Svobodová.

Hotově zaplatili čtyři pacienti

Záchytná stanice v prostorách Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi přitom loni v říjnu naopak zlevnila. „Zlevnili jsme ze 4 na 3 tisíce, i když náklady na péči o klienta jsou vyšší. Mysleli jsem si, že se tím třeba zlepší vymahatelnost,“ řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Opatření podle všeho ale předpokládaný efekt nemá.

„Ačkoliv se snažíme částku z klientů, kteří na záchytce mnohdy končí opakovaně, vymáhat, v některých případech je to téměř nemožné. Na lůžkách záchytné stanice často končí lidé bez domova či cizinci. Celková vymahatelnost dluhů za pobyt na záchytce je tak zhruba 20 procent,“ doplnila.

Za pobyt na záchytce navíc málokdo platí v hotovosti, loni vytáhli peníze při odchodu z mladoboleslavského protialkoholního zařízení pouze čtyři klienti.

Záchytná stanice v Kolíně, třetí zařízení tohoto typu ve Středočeském kraji, za noc pacientům účtuje také 3 tisíce korun. „Co se týká úspěšnosti při vybírání poplatku, pak se v uplynulých letech pohybujeme mezi 15 až 30 procenty,“ doplnil vedoucí kolínského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Ivan Černovský.