Dejvický hotel Praha byl otevřen v květnu 1981. Už v době svého vzniku byl stavěn pro potřeby vedení KSČ.

Dejvický hotel Praha byl otevřen v květnu 1981. Už v době svého vzniku byl stavěn pro potřeby vedení KSČ. | foto: ČTK

Bourání hotelu Praha vadí i umělcům a teoretikům. Viní ministerstvo

  • 13
Skupina umělců a teoretiků se rozhodla podat stížnost na ministerstvo kultury kvůli bourání dejvického hotelu Praha. Vadí jim, že ministerstvo nezahájilo řízení o prohlášení hotelu za kulturní památku, a tím umožnilo novému majiteli, podnikateli Petru Kellnerovi, aby objekt zboural a postavil tu svoji školu Open Gate.

Ministerstvo kultury dostalo podnět k prohlášení hotelu Praha za památku v únoru. V červnu pak oznámilo, že řízení nezahájí. Podle autorů návrhu ministerstvo svým prodlením přispělo k tomu, že hotel přišel o svůj mobiliář.

Zároveň tvrdí, že podle zákona o památkové péči byly splněny podmínky k prohlášení stavby za kulturní památku, a ministerstvo tedy bylo povinno příslušné řízení zahájit. Kromě toho mělo upozornit vlastníka hotelu na povinnost chránit objekt po dobu posuzování před poškozením.

V době, kdy byl podnět podán, byla stavba téměř v nedotčeném stavu. Autoři návrhu uváděli, že se uvnitř nachází řada uměleckých děl, hotel tedy reprezentoval unikátní komplexní umělecké dílo. Zároveň sdělili ministerstvu, že se tehdejší majitel chystá hotel vyklidit a zbourat ho.

"Smysl zahájení řízení spočívá právě v tom, aby vlastník nemohl s objektem až do rozhodnutí nakládat podle své vůle, zejména provádět nevratné kroky," připomínají odborníci ve stížnosti na ministerstvo.

V době, kdy své podklady zpracovával Národní památkový ústav, byl hotel ještě ve zcela původním stavu. Komise ministerstva kultury pro kulturní památky na konci května prohlášení stavby v Dejvicích za památku rovněž doporučila.

"My jsme si nechali vypracovat několik odborných posudků. A na jejich základě jsme se rozhodli řízení o prohlášení objektu za kulturní památku nezahájit. A toto naše stanovisko stále trvá," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Lenka Brandtová.

Památkáři: Nejde jednoznačně říct, že stavba byla přínosem

Bývalý majitel nechal tedy počátkem června hotel vyklidit. Poté si ho prohlédli pracovníci odboru památkové péče pražského magistrátu. Ve svém stanovisku následně uvedli, že hotel je kvalitní modernistickou stavbou. Rozměry se však prý vymyká dané části Dejvic a nelze ji "jednoznačně a bezvýhradně hodnotit jako architektonicko-urbanistický přínos své doby".

"Architektura hotelu Praha je naprosto výjimečná. Kopíruje vrstevnice svahu, svým tvarem reaguje na terén. Stavby, které by takto ctily prostor, se u nás kromě srovnatelně odvážného televizního vysílače Ještěd téměř nevyskytují," uvádí například Pavel Karous, jeden z navrhovatelů hotelu na kulturní památku.

Finanční skupina PPF Petra Kellnera v červnu oznámila, že na místě hotelu vybuduje veřejnosti nepřístupný park školy Open Gate (více zde). Od té doby se konalo několik protestních akcí a odborná veřejnost se vyslovila pro zachování hotelu (podrobnosti tady).

Stížnost proti údajné nečinnosti předají ministerstvu kultury v úterý zástupci více než 150 signatářů.

"My se k té stížnosti samozřejmě vyjádříme. V tuto chvíli však musíme počkat, až nám bude doručena," konstatovala mluvčí ministerstva Lenka Brandtová.

,