Primátor Tomáš Hudeček

Primátor Tomáš Hudeček | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Strany hledají nového primátora. Do boje o Prahu chce jít i Hudeček

  • 4
Půl roku před komunálními volbami v Praze už strany dávají dohromady adepty na post budoucího primátora. Do boje o křeslo lídra hlavního města chce vyrazit i současný primátor Tomáš Hudeček.

Podzimní magistrátní volby mohou být jiné, dramatičtější než v minulých letech. Politici se bojí o výsledky, a tak shánějí jména, která voliče zaujmou a budou působit pokud možno bezúhonně.

Velké strany pravděpodobně neuspějí tak drtivě jako v minulosti, hlasy jim budou brát buď nové, či malé partaje.

"Patrně se do zastupitelstva dostane více politických subjektů. Budoucí koalice bude mít zřejmě více než jen dvě strany a jednání o jejím složení nebude snadné," shodli se v úterý politologové Zdeněk Zbořil a Petr Jüptner.

Jaká jména se objevují?

TOP 09
primátor Tomáš Hudeček a náměstek Jiří Vávra

ANO
bývalý primátor Jan Kasl

ČSSD
ředitel FN Motol Miloslav Ludvík

ODS
předseda Filip Humplík, poslanci Jana Černochová a Bohuslav Svoboda, bývalý senátor a herec Tomáš Töpfer

Strana zelených
biolog Petr Štěpánek

KDU-ČSL a Úsvit

ještě se rozhodují

Starostové a nezávislí
chtějí společnou kandidátku, vysoko by na ní měla být starostka Slivence Jana Plamínková

LES
o kandidátce jednají

Pokud se prognóza naplní, čeká metropoli, která byla dosud zvyklá na dvoubarevnou, či dokonce jednobarevnou vládu jako v roce 2006, nové období složitých vyjednávání.

TOP 09 i ODS se s výběrem trápí

Strany proto potřebují silné lídry. Snad největší rozruch je kvůli tomu nyní v TOP 09. O post lídra stojí jak primátor Tomáš Hudeček, tak jeho náměstek Jiří Vávra, kteří vytvořili kolem sebe znepřátelené tábory.

Zda to bude někdo z těch dvou, nebo se objeví třetí kandidát, to si vedení strany kvůli úspěchu ve volbách chce ohlídat. Miroslav Kalousek uvedl, že vedení strany chce s Prahou jako jediným českým regionem jejich konečný výběr konzultovat.

ODS je na tom podobně, vnitřní rozpory však tlumí strach z podobného debaklu, jakým partaj prošla v poslaneckých volbách. Stejně jako TOP 09 chtějí i v ODS vybrat kandidáta v řádu týdnů.

Podle informací MF DNES zevnitř ODS padají v tuto chvíli často čtyři jména - předsedy Filipa Humplíka, poslanců Jany Černochové a Bohuslava Svobody a bývalého senátora a herce ze známé série "četníků" Tomáše Töpfera. Ten je nápadem zaskočen a nabídku by nejspíš nepřijal.

"Ale že bych se vzdal možnosti za ODS, zvláště v této kritické době, kandidovat, to neříkám," zdůraznil.

ČSSD zvažuje možnost postavit do čela kandidátky ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka. "Možná a teoreticky. Je teprve únor a bude se o tom rozhodovat až v červnu. Uvidíme, co bude," říká Ludvík k tomu, zda by primátorskou kandidaturu přijal.

Šéf ANO Andrej Babiš jedná s bývalým primátorem a architektem Janem Kaslem.

Menší strany, jako jsou třeba zelení, kteří se opřou o své komunální politiky a jejich občanské aktivity, přitom hledají partnera, s nímž by vytvořily společnou kandidátku.

Malí mohou uspět, když se spojí

S TOP 09 se proto nyní přetahují o hnutí Starostové a nezávislí. "Jednáme a nedokážu odhadnout, jak to dopadne," potvrdila námluvy za starosty předsedkyně hnutí Jana Plamínková. Kuloární informace, že chtějí jít do voleb společně s ANO, vyvrátila.

To, jak se menší strany poskládají na kandidátky, může ovlivnit i nově vzniklá Liberálně ekologická strana bývalého šéfa zelených Martina Bursíka. "I my jednáme o společné kandidátce ještě s jiným politickým subjektem," potvrdil MF DNES Bursík.

Tato taktika se menším pražským hráčům může vyplatit. "Vytvoření nějakého bloku malých stran může do výsledku promluvit. Pokud ale malé subjekty zůstanou v zajetí své sebestřednosti, mohou skončit bez zastupitelů se ziskem kolem čtyř procent," říká Jüptner.

Definitivní seznam lídrů bude nejspíše dlouho nejistý. Jmény na prvních místech ještě totiž možná zamíchá změna zákona o Praze. Skupina poslanců navrhuje, aby se termín magistrátních voleb sladil s datem voleb krajských.

To by v praxi znamenalo, že Praha bude volit primátora letos na podzim a pak znovu v roce 2016, kdy se krajské hlasování koná. Nový primátor by tak měl jen dvouletý mandát, což je příliš krátké období, kdy politik těžko stihne splnit sliby. Za to by ho voliči v roce 2016 mohli potrestat.