Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MAFRA

Strany v metropoli mají velký zájem o své lidi ve volebních komisích

  • 0
Až trojnásobný zájem proti roku 2010 mají v Praze strany kandidující do víkendových poslaneckých voleb o účast svých lidí ve volebních komisích. Oslovení odborníci říkají, že za tímto zájmem jsou šance malých stran a také finanční odměna.

"To je zajímavé." "Nevím, že by to kdy někdo sledoval."

Tak ve středu reagovali politologové na otázku, jak si vysvětlují, že letos politické strany vyslaly do volebních komisí v Praze nebývalé množství svých lidí.

Ve srovnání s posledními volbami v roce 2010 je přitom někde zájem i více než trojnásobný.

Zejména aktivita menších stran a hnutí překvapuje. Při sestavování komisí, které dva dny sedí u volebních uren, mají ze zákona přednost zástupci kandidujících stran, zbytek se doplňuje dobrovolníky, případně úředníky radnice.

Z několika městských částí však už před týdnem hlásili: "Máme plně obsazeno."

Proč tomu tak je? "Kvůli kontrole počtu hlasů, včasnému přehledu, šanci uspět, ale i třeba o penězích," přemýšlí odborníci oslovení MF DNES.

Hlídají případné falšování

"Chtějí pohlídat, jestli se nefalšuje, jestli jsou volby férové. I když v parlamentních volbách to až tak časté není. Falšování máme prokázané u komunálních," říká politolog Pavel Šaradín.

Jaký je o komise zájem

ve srovnání let 2013 x 2010

Praha 3 275 členů x 80

Praha 6 350 x cca 125

Praha 7 cca 200 x 140

Praha 8 464 x 315

Praha 9 167 x 85

Praha 10 391 x 389

Pozn.: Jde o výběr

Podobný názor zastává i Václav Bubeníček, který politologii učí na Provozně ekonomické fakultě ČZU. Navíc upozorňuje na letos poměrně ojedinělou šanci menších stran.

"Dle průzkumů se teoreticky očekává úspěch až sedmi stran, proto jsou aktivnější," tvrdí.

"Myslím, že je rovněž důležité, že lidé v okrskových komisích mají přesný přehled o výsledcích, které pak předávají ČSU. Výsledky hlásí i své straně a tam pak s jistým předstihem vidí, jak se situace vyvíjí," zmiňuje další z důvodů nebývalé aktivity Kamil Švec z Fakulty sociálních věd UK.

Podle expertů jsou však motivací také peníze, které delegáti za svou práci v komisi dostanou. "Je to forma brigády pro členy, kteří běžně něco dělají pro stranu. Taková odměna," přemýšlí Šaradín.

Za dva volební dny si letos delegát vydělá zhruba 1 400 korun.

"Zájem politických stran byl tak vysoký, že se zvýšil minimální počet členů komisí z pěti až na sedm," hlásí z Prahy 11 mluvčí Šárka Cicvárková.

"U nás delegovaly politické subjekty celkem 263 členů. I se zapisovateli je v komisích celkem 308 lidí, což znamená, že jsou více než na sto procent naplněny právě zástupci politických stran," tvrdí starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Malé hlídají velkou čtyřku

V hlavním městě jsou tradičně nejvíce aktivní čtyři velké strany: ODS, KSČM, TOP 09 a ČSSD, které v Praze 2 do komise vyslaly přes 40 lidí. V závěsu za nimi je Česká pirátská strana s třiadvaceti členy.

Stejný počet komisařů nasadili piráti i v Praze 11 a zhruba dvojnásobek pak v Praze 4. Velmi výkonná je i Strana svobodných občanů a v některých okrscích i ANO 2011. A třeba v Praze 7 se pak "velké čtyřce" vyrovnala KDU-ČSL a Strana zelených, které dodaly téměř plný počet delegátů, tedy 36.

"Členy do okrskových komisí v Praze 6 delegovalo 12 volebních stran. Celkem 350 členů. Přitom při minulých volbách to bylo asi 125 členů," dodává mluvčí Adam Halmoši. Zájem je tudíž více než zřetelný.