Strážníci v Nymburku chodili pouze přes den, od loňska hlídkují i v noci a dostávali se do nebezpečí. (Ilustrační snímek)

Strážníci v Nymburku chodili pouze přes den, od loňska hlídkují i v noci a dostávali se do nebezpečí. (Ilustrační snímek) | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

Strážníci v Nymburku dostanou pistole, dosud hlídkovali neozbrojení

  • 9
Strážníci z Nymburka začnou za několik dní nosit za pasem služební pistole. Jsou jedni z posledních ve Středočeském kraji, kteří je ještě neměli. Zkušenost jejich kolegů však říká, že bylo jen málo případů, kdy museli zbraň použít.

V Nymburku mohli lidé potkat před rokem strážníky jen ve dne. Od loňského dubna však slouží nepřetržitě a v noci stoupá riziko, že se dostanou do kontaktu s nebezpečnými lidmi. Proto jim vedení města opatřilo na obranu pistole.

"Někteří radní byli proti. Existuje nebezpečí, že ve vypjatých situacích může být zbraň použita nepřiměřeně a nastanou problémy," řekl starosta Miloš Petera. Ten v úterý podepsal směrnici, která definuje způsoby manipulace se zbraněmi a jejich uložení.

Strážníci mají méně možností než státní policisté, kdy mohou zbraň použít: pouze v případě obrany a nutné nouze, nebo aby zamezili útěku nebezpečného pachatele. Policisté mohou například vystřelit i na člověka, který se nechce vzdát či vylézt z úkrytu, nebo na pachatele, který ohrožuje chráněný objekt.

Strážníci mají zbraně hlavně na svou ochranu

"Rozdíl je daný v tom, že státní policie má i další zbraně, nejen pistole, protože dělají i jiné zákroky. Strážník ji má hlavně na svou ochranu při řešení přestupků, kdy může být napaden. Může se ale stát, že přijde do styku s pachatelem trestné činnosti a pak postupuje jako policista při jeho zadržení," vysvětlil ředitel mladoboleslavských strážníků Tomáš Kypta.

Pokud strážník zbraň použije, musí to oznámit řídícímu, policie poté zkoumá oprávněnost.

Nymburk koupil strážníkům čtyři pistole. "Přistoupili jsme k tomu i proto, že máme několik žen, které nebyly schopné zabránit výtržnostem," řekl starosta Petera.

Podle zástupce vrchního strážníka v Nymburce Tomáše Řeháka budou mít strážníci pistole zejména z důvodu prevence a varování.

"Je to přínos, zvýší se bezpečnost strážníků. Rozhodně to není o tom, že by měli zbraně hned používat. Spíše jde o psychologický efekt, který může zklidnit vyhrocenou situaci," řekl  Řehák.

Uvádí příklad z předloňska: zasahovali u případu, kdy muž ohrožoval zbraní svého kamaráda - v tu chvíli strážníkům zbraň chyběla.

V Kladně zastavili řidiče po výstřelech

Podle oslovených velitelů městských policií střílejí strážníci jen výjimečně. Přitom většinou mají zbraně ve výbavě už dvacet let. V Mladé Boleslavi je nepoužili loni ani jednou. V minulosti šlo jen o varovné výstřely při zadržení pachatele.

V Kladně je tasili na vzteklé psy i jako varovný výstřel, jednou dokonce i na vozidlo. Bylo to před pěti lety. Tehdy si všimli rychlé jízdy řidiče. Na výzvu, aby zastavil, reagoval ještě zběsilejší jízdou. Nakonec se snažil policejní vůz vytlačit ze silnice. V ten moment začali střílet nejprve do vzduchu, poté po autě. Vypálili patnáct ran. Řidič byl opilý. Obviněný byl z útoku na veřejného činitele. Strážníci své pravomoci nezneužili.

V roce 2008 postřelil strážník v Dobříši bezdomovce. Zdržoval se v bývalém kině a na výzvu, aby ho opustil, začal dva strážníky ohrožovat železnou tyčí a pak nožem. Strážník nejprve vystřelil do stropu, pak muže zasáhl do nohy.

Poslední dobou si strážníci stěžují na zvyšující se agresivitu, i proto je pro ně důležité, že mají nějaký obranný prostředek. Například v Benešově před koncem roku napadl hlídku přítel zlodějky, která kradla v obchodním domě.

"Řeší se to jako útok na úřední osobu a její výkon. Čekáme na vyhodnocení státního zástupce, zda to půjde k soudu," říká pověřený strážník Jaroslav Trojánek.