Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Pražští strážníci přitvrdili proti alkoholu na veřejnosti. Dávají více pokut

  • 23
Pražští strážníci letos zpřísnili rozdávání pokut za pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Oproti loňskému roku zaznamenali o téměř 40 procent více přestupků. Souvisí to i s rostoucím počtem míst, kde se nesmí popíjet

Šestadvacetiletý Vojta si dříve krátil čekání na autobus popíjením lahvového piva. Na smíchovském nádraží se ale kvůli tomu dostal hned několikrát do řeči se strážníky. Právě zmíněné nádraží je totiž jedním z míst, kde městská vyhláška výslovně zakazuje pití alkoholu na veřejnosti.

„Stalo se mi to víckrát. Vždycky jsme se ale domluvili. Jednou dokonce stačilo, abych přešel ulici a byl tak mimo areál nádraží,“ popisuje Vojta Z. s tím, že pokutě se nakonec vždy vyhnul.

Tady se nepije a nekouří

  • Kromě 837 míst (viz mapa na www.praha.eu), kde je vyhláškou zakázáno na veřejnosti pít alkohol, se v Praze nesmí popíjet na nástupních ostrůvcích či samostatných nástupištích veřejné dopravy.
  • Za porušení vyhlášky může strážník na místě udělit blokovou pokutu, a to až do výše tisíc korun.
  • Podobným problémem je také kouření na zakázaných místech.Také těchto přestupků řešili letos strážníci více. Celkem jich bylo 8 405. To je o 40 procent více než loni, kdy jich bylo 6 008.

Podobnou zkušenost má více lidí. „Jednou odpoledne jsme si s kamarády šli po škole sednout do parku na Žofíně. Měli jsme s sebou pár piv. Přestože jsme se chovali slušně, zanedlouho se objevil strážník. Musela jsem zaplatit stokorunovou pokutu,“ vypráví studentka Jana.

Případů, kdy strážníci napomínají, či dokonce pokutují ty, kteří pijí na zapovězených místech alkohol, letos výrazně přibylo.

„Více se zaměřujeme na dodržování veřejného pořádku. Do této problematiky spadá právě i zákaz požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích,“ vysvětluje šéf městské policie Eduard Šuster.

Jen za letošní půlrok řešili pražští strážníci 5 510 zmíněných přestupků. Loni za stejnou dobu to přitom bylo 3 962, letošní nárůst je tedy téměř čtyřicetiprocentní. Za nárůstem podle městské policie do jisté míry stojí novela vyhlášky z konce roku 2013.

Ta totiž navýšila počet veřejných míst, kde se nesmí pít alkohol, téměř o dvojnásobek. Konkrétně vzrostl počet těchto lokalit z 459 na 837 míst. Kromě centrálních městských částí se navíc do omezování pustily i ty okrajové. Zákaz pití tak na některých místech zavedli například v Přední Kopanině, Čakovicích, Klánovicích či Lipencích.

Bezprostředně poté, co vešla novela vyhlášky v platnost, byli strážníci podle svých slov k lidem většinou shovívaví a častěji provinilcům pouze domlouvali. To se nyní mění a pokut přibývá.

Omezení v centru nestačí

Přestože alkoholu v lokalitách, které byly před zákazem problematické, výrazně ubylo – příkladem je podle strážníků třeba Slovanský či Střelecký ostrov, který byl v minulosti doménou popíjejících partiček mladých lidí, v Praze se i nadále najdou místa, na něž se vyhláška nevztahuje a která jsou problematická.

Upozorňuje na ně hlavně radnice Prahy 1 . „Příkladem jsou jmenovitě ulice Michalská, Vojtěšská, Pštrossova,“ popisuje starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

V okamžiku, kdy by se vedení metropole rozhodlo vyhlášku opět novelizovat, jak to v minulosti udělalo již několikrát, a rozšířit ji tak o další místa, radnice první městské části by prosazovala přísnější omezení.

„V takovém případě bychom uvažovali o plošných omezeních. Problematická je totiž takřka celá historická oblast chráněná UNESCO,“ vysvětluje Lomecký s tím, že obyvatelé zmíněné lokality si často stěžují na hluk a nepořádek, který opilci způsobují.

V případě, že by se stávající vyhláška rozšiřovala, o dalších lokalitách k zákazu by uvažovaly i jiné městské části. „V takovém případě bychom uspořádali diskusi s občany a na základě té se pak rozhodli, co dál,“ říká radní Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD), který má v gesci veřejný prostor.

Naopak například radnice Prahy 3 je se stávající vyhláškou spokojena. „Z našeho pohledu je počet míst se zákazem i jejich rozmístění vyhovující a dostačující. Krizové lokality jsou pokryty,“ říká mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková.