Voda poničila i hřbitovní  zeď, takže kousek od brány dostalo pietní místo...

Voda poničila i hřbitovní zeď, takže kousek od brány dostalo pietní místo nový, nechtěný vchod. Je to jedna z povodňových stop, které hned tak nezmizí. | foto:  František Vlček, MAFRA

Hořín čtvrt roku po povodni: hřiště se zelená, někdo ale přežívá v patře

  • 1
Zatím nefunkční fotbalové hřiště, domy v rekonstrukci. V Hoříně na Mělnicku se nadále perou s následky červnových záplav. Někteří lidé stále čekají na peníze od pojišťovny. Povodí Vltavy tento týden napustí plavební kanál, který byl měsíce suchý.

Na hořínském fotbalovém hřišti se před třemi měsíci jezdilo na lodičkách a zábradlí na okraji sloužilo jen jako navigační bod. Teď už se tu zelená nový trávník. Zahrát si na něm ale ještě chvíli nepůjde.

"Musíme tak tři týdny počkat, až se trávník pořádně usadí. Kvůli vodě se pod něj musely dát desítky tun písku," vysvětluje Jiří Kaiser, který si na vedlejší tréninkové hřiště přišel z vedlejší obce zakopat i se synem.

Hned za fotbalovým trávníkem začíná svět, kde se stále horečně pracuje i uklízí. Je to ta část obce, kde červnová povodeň škodila asi nejvíce.

Na několika metrech vedle sebe návštěvník vidí různá stadia pokroku. Někde už mají i smontovaný nový nábytek a pracuje se už jen venku před domem.

Jinde ale stále chybějí okna, dveře jsou otevřené a pohled dovnitř ukazuje prázdné místnosti čekající na nový nátěr barvou. A přitom nikde okolo ani živáčka, jen před domem leží na silnici opuštěná pramice. Teď, tři měsíce po vodě, tak trochu nepatřičně.

Zaplavený Hořín

Voda v Hoříně postupně stoupala několik dní, až 4. června ráno začíná přetékat hráz. Hasiči ji obkládají pytli s pískem a vodu čerpají zpátky. Místní se obávají zaplavení obce, většina z nich raději odjela. Voda nakonec i přes usilovný boj ještě ten den zaplavuje část obce. Silnice z Hořína do Lužce nad Vltavou je uzavřena.

Koncem týdne se hasiči pokoušejí lagunu, která uprostřed Hořína vznikla, vypustit a lidé stále čekají na návrat do svých domovů. O víkendu pokles vody zrychlil, ale ne tak moc, jak si Hořínští přáli. Zhruba deset dní po záplavě už byly známy přibližné škody - dosáhly téměř 200 milionů korun, což je výrazně více než ve většině dalších zaplavených obcí.

Ještě kousek vedle už zase vypadá k světu zahrada, ale vevnitř zatím bydlí jen v patře.

"Zahradu jsme dali dohromady skoro jako první. Kvůli dětem, aby si měly aspoň kde hrát. V domě postupně opravujeme. Začít jsme ale mohli až potom, co zdi pořádně vyschly. Jestli bude hotovo do zimy, to opravdu netuším," popisuje obyvatelka domu.

Podotýká také, že zatím dostala od pojišťovny jen zálohy a na uhrazení celé částky stále čeká.

"Přestože nám z pojišťovny slibovali, že s placením nebude vůbec problém. Dostali jsme pár desítek tisíc, ale to se tady rozpustilo takřka hned," uvedla. Na proplacení pojistky čekají i v dalším domě. Na opravy si půjčili od rodiny.

Podle mluvčího pojišťovny Kooperativa Milana Káni jsou takové prodlevy ve výplatách časté hlavně tam, kde je problém s doložením všech údajů pojišťovně. "Když třeba chybí doklady od majetku, je potřeba vyplňovat čestná prohlášení, což může celou platbu zpomalit," řekl Káňa.

Peníze z pojistky už na účet naopak dostali Jana Čechová a Karel Hochmal. "Bez těchto peněz bychom opravovat nemohli," přiznali. Povodeň jim ale stále připomíná kromě poněkud zarostlé zahrady hlavně kus chybějící zdi u protějšího hřbitova.

První část oprav teď finišuje i na plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany, jehož vodu nedokázala zadržet místní hráz. Ten byl doteď vyschlý. Dnes se zase začne napouštět vodou.