Pokud sociální demokracie uspěje v nadcházejících krajských volbách, mohou Středočeši i nadále počítat s proplácením poplatků. (Ilustrační snímek)

Pokud sociální demokracie uspěje v nadcházejících krajských volbách, mohou Středočeši i nadále počítat s proplácením poplatků. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Středočeská ČSSD jde do voleb opět se slibem proplácení poplatků

  • 75
Středočeská ČSSD chce v podzimních krajských volbách vsadit na slib, že bude i nadále proplácet zdravotnické poplatky. Doposud přišlo plnění tohoto slibu krajskou pokladnu na téměř 140 milionů. Nejprve platil kraj za všechny pacienty automaticky, dnes si musí o proplacení poplatků zažádat.

Zpočátku kraj platil za všechny pacienty, pokud neřekli vysloveně ne, v krajských nemocnicích. Teď už dva roky platí jen za ty, kteří si požádají o zpětné proplacení poplatků. A to za ošetření ve všech nemocnicích, i v těch soukromých.

Zdravotnické poplatky od voleb v roce 2008

podzim 2008
ČSSD vyhrála krajské volby ve všech krajích kromě Prahy.

leden 2009
Středočeský kraj přestal jako první vybírat zdravotnické poplatky ve svých pěti krajských nemocnicích.

květen 2010
Volby do Sněmovny sice vyhrála ČSSD, středopravicovou vládu však sestavil Petr Nečas (ODS).

léto 2010
Všechny kraje, kromě Středočeského a Plzeňského, přestaly poplatky proplácet.

srpen 2010
S proplácením skončil i Plzeňský kraj. Po kritice z Bruselu, že jde o nepovolenou podporu krajských nemocnic, přechází Středočeský kraj 1. srpna na "plzeňský" model zpětného proplácení.

dnes
Středočeský kraj je jediný, který poplatky stále proplácí. Vrací je pacientům ze všech nemocnic v kraji, a to zpětně na základě jejich žádosti.

"Pomáháme tím hlavně nemocným seniorům a rodinám s dětmi," tvrdí hejtmanka Zuzana Moravčíková. Sociálnědemokratické vedení kraje se tak může chlubit, že jako jediné dodrželo slib, který ČSSD dala v roce 2008.

Ostatní kraje od něj ustoupily po parlamentních volbách v polovině roku 2010, kdy vládu sestavila ODS v čele s Petrem Nečasem. Za svůj slib tak na rozdíl od Středočeského kraje zaplatily 18 až 70 milionů korun.

Po kritice z Bruselu, že Středočeský kraj zvýhodňuje své nemocnice, systém změnil. Od srpna 2010 lidé poplatky platí, a pokud je chtějí vrátit, vyplní formulář a s dokladem jej pošlou na krajský úřad.

Složitější systém hodně lidí odradil, významně klesl počet těch, kteří tuto možnost využívají, a kraj tak "ušetřil" desítky milionů korun. Za rok a půl od ledna 2009 totiž zaplatil 126 milionů korun, od srpna 2010 do konce letošního června už "jen" 13,4 milionu.

"Z toho 13,2 milionu korun bylo za pobyt v nemocnici. Je patrný nárůst výdajů v souvislosti se zvýšením poplatků za den v nemocnici z šedesáti na sto korun," říká mluvčí kraje Milan Smutný. Zbylých 145 tisíc korun chtěli Středočeši vrátit za poplatky v ambulancích a 60 tisíc za ošetření na pohotovosti.

Kraj proplácí zejména hospitalizaci

Částka 13,4 milionu se rozdělila mezi 8 434 středočeských pacientů. Průměrně bylo každému z nich z krajské kasy vráceno 1 589 korun.

"Pacienti si koupí kupon, odevzdají ho v ordinaci a potvrzení o zaplacení mají ve své lékařské zprávě. Pokud zaplatí až na základě dlužního úpisu, mají buď potvrzení z pokladny, nebo ze své banky," popisuje mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Podle ní o proplacení poplatku žádají především lidé, kteří jsou hospitalizováni a stráví v nemocnici delší dobu.

V mladoboleslavské nemocnici se stále někteří lidé ptají, jak postupovat, když chtějí poplatky proplatit. "Kolik je žadatelů, nevíme. Ošetříme je, dáme jim potvrzení, případně informaci, a tím to pro nás končí," říká mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Proplácení poplatků slibuje ČSSD zachovat, pokud vyhraje i letošní krajské volby. A to i když je nejzadluženějším ze všech krajů vyjma Prahy. I proto lídr ČSSD Josef Řihák připouští, že bude potřeba šetřit jinde. "Pak si můžeme dovolit poplatky či žákovské jízdné," říká.

Podle lídryně TOP 09 a STAN Heleny Langšádlové je proplácení poplatků příkladem nekoncepční a populistické politiky sociálních demokratů. "Ta jen prohlubuje krajský dluh. Stejně jako žákovské jízdné zdarma," říká Langšádlová.

"Ve finále to všechno zaplatí daňový poplatník," tvrdil vždy zase exhejtman kraje a současný ministr zemědělství Petr Bendl z ODS.