Soudní znalec v oboru ochrany přírody Mojmír Vlašín je přesvědčen, že za zvyšování ceny mohou soukromé firmy. (Ilustrační snímek)

Soudní znalec v oboru ochrany přírody Mojmír Vlašín je přesvědčen, že za zvyšování ceny mohou soukromé firmy. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Středočeským městům hrozí dražší voda, nedostala dotace

  • 25
I města ve středních Čechách musí podle pravidel EU modernizovat čističky odpadních vod. S žádostí o evropskou dotaci neuspěly Nové Strašecí, Kladno, Odolena Voda a Slaný. Budou tak muset investovat ze svého. Neúspěšní žadatelé ale ještě mohou žádat o dotaci ministerstvo zemědělství. Cena vody ale bude přesto stoupat.

Pokud města neuspějí, do vlastní kapsy sáhnou spotřebitelé. Města totiž čističky zmodernizovat musí. Jinak přijdou ze strany Evropy sankce.

"Žádali jsme asi o sto padesát milionů. Bez dotace samozřejmě hrozí velké zvýšení ceny vodného a stočného," vysvětlil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).

Evropa nedá, protože nebylo řádné výběrové řízení

Příčina neúspěchu jeho žádosti je stejná jako u ostatních měst: vodovodní síť provozuje soukromá firma Středočeské vodárny, jež patří koncernu Veolia. Firma provozní smlouvu získala bez řádného výběrového řízení. A to se Evropské unii nelíbí.

V podobné situaci je i Odolena Voda. Stejně jako v Novém Strašecí je zde vlastník vodovodního řadu sdružení obcí a měst Vodárny Kladno-Mělník. "Ty před lety uzavřely mnohaletou smlouvu s Veolií. Evropská unie ale pro udělení dotace požaduje řádné výběrové řízení. Smlouvu s Veolií bohužel Vodárny Kladno-Mělník uzavřely tak nevýhodně, že nyní nejde zrušit," poznamenala starostka Dita Výborová (Naše město).

Ceny vodného a stočného pro rok 2012

Svazek obcí VOK Mníšek pod Brdy
79,08 Kč

Středočeské vodárny 84,48 Kč

Vodohospodářská a obchodní společnost Vlašim
66,22 Kč

Vodohospodářská společnost BN
65,06 Kč

Vodovody a kanalizace Beroun
82,88 Kč

Zdroj: SOVK, jde pouze o výběr.

Pro ni znamená definitivní zamítnutí dotace čáru přes rozpočet. "Žije u nás pět a půl tisíce lidí. Počítali jsme s rozvojem města. Schvalujeme nyní nový územní plán, který počítá za dvacet let s dvojnásobným nárůstem obyvatel. Výstavba je ale podmíněna rozšířením kapacity čističky," doplnila Výborová.

Město tak nyní musí začít omezovat výstavbu a informovat developery, kteří měli zájem investovat. 

Zdražovalo by se i s dotací

Primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) a starosta Slaného Ivo Rubík (ODS) paradoxně tvrdí, že i kdyby města peníze získala, cena vody by šla tak jako tak nahoru. Evropská unie totiž platí městům vždy jen část nákladů. Zbytek investice musí "doplatit".

"Drahé stavby mají i vysoké odpisy. Z hlediska spotřebitele je tak vlastně jedno, zda města dotaci dostala, nebo ne. Zdražování se nevyhneme," popsal primátor Jiránek. "V Plzni například stoupla cena v podobném případě o více než třicet procent," uvedl.

Starosta Slaného Ivo Rubík je přesvědčen, že v další, květnové výzvě dotaci dostanou. "Jednáme nyní s Veolií o úpravě smlouvy, abychom podmínkám Unie vyhověli," řekl Rubík. "Cena vodného a stočného se ale určitě zvýší, tipuju ze současných 84 korun za kubík až na 96 korun," dodal.

Soudní znalec v oboru ochrany přírody Mojmír Vlašín s těmito argumenty nesouhlasí. Je přesvědčen, že za zvyšování ceny mohou soukromé firmy.

"Jejich cílem nejsou služby lidem, ale zcela přirozeně zisk. Problém je, že města nejsou v provozujících společnostech nadpoloviční akcionáři. V opačném případě by totiž o ceně vody rozhodovalo zastupitelstvo," popsal Vlašín.

"Dobrým příkladem jsou například brněnské teplárny, které Brno nedávno vykoupilo od zahraničního majitele zpět. Cena tepla tak je teď v rukou zastupitelů," uvedl soudní znalec.