Tvrz Hradenín na kresbě Bedřicha Wachsmanna z roku 1869.

Tvrz Hradenín na kresbě Bedřicha Wachsmanna z roku 1869. | foto: Repro: cestyapamatky.cz

Nechce se vám vyhazovat staré věci? Darujte je muzeu nebo galerii

  • 0
Středočeská muzea získávají exponáty mnoha způsoby, především ale tak, že předměty jim darují sami obyvatelé Středočeského kraje, případně návštěvníci regionu. Sbírky tak rozšiřují hlavně o novodobou historii. Exponáty nakupují muzea jen velmi zřídka kvůli nedostatku peněz.

Milena Jeníková z Kolína navštívila začátkem letní sezony výstavu v Tylově domě v Kutné Hoře nazvanou Kuchyň - království našich babiček. Překvapilo ji, co se dnes už považuje za muzejní předmět: vždyť její maminka a babička leccos takového schovaly na půdě.

Tipy na aktuální výstavy

Galerie F. Drtikola Příbram
Renáta Fučíková: historie Evropy, obrazové putování (do 25. 11.)

Regionální muzeum Kolín
Červinkovský dům, obrazy Leopolda Musila
(do 25. 11.)

České muzeum stříbra Kutná Hora
Co nového v muzeu
(do 30. 11.)

Regionální muzeum Jílové
Dary muzeu - Než bude pozdě (do 2. 12.)

Rabasova galerie Rakovník
výstavní síň na radnici, do 13. 1. 2013 Jan Lukáš
– fotografické hříchy
a písemné pokání

Muzeum Mladoboleslavska
Tak trochu jiné Vánoce
(od 27. 11.)

Napadlo ji, že věci nemusí skončit na skládce, a přivezla je do Českého muzea stříbra, kde si návštěvníci Kutné Hory mohou ještě do konce listopadu prohlédnout výstavu nových exponátů.

"Mezi přírůstky převládají věci od paní Jeníkové, která sem navozila asi 150 předmětů. Jsou ze čtyřicátých až šedesátých let minulého století, je to nádobí, elektrické spotřebiče, mixéry, ruční pračka, kafemlýnky i oblečení," vyjmenoval kurátor výstavy Josef Kremla.

Podobná výstava potrvá do konce měsíce i v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Za loňský rok vydalo muzeum 51 darovacích listin 35 dárcům, kteří obohatili sbírkový fond o 135 předmětů, 8 knih a 92 písemností.

"Některé předměty se mohou zdát návštěvníkům obyčejné, ovšem muzejník se raduje. Třeba dřevěná valcha, běžně používaná do padesátých let dvacátého století, kdy je začaly vytlačovat pračky. U nás máme valchy z různých materiálů, dřevěná nám však chyběla," uvedla kurátorka Stanislava Tejčková.

Ve střeše našel pušky z války

Muzeum vlastní dokonce valchu z bílého mramoru z roku 1901. Přinesla ji paní, jejíž maminka ji používala jako pradlena, a když odcházela od rodiny, kde pracovala, valchu jí darovali.

"Máme své příznivce a dárce. Někdy je to až s podivem, jaké věci darují. Nosí i panenky s porcelánovými hlavičkami z devatenáctého století, které by snadno zpeněžili, ale chtějí je dát muzeu. Mají radost, když je opravíme a dáme na výstavu," podotkla Tejčková.

Ovšem obecně se muzeím cenné předměty vůbec nedaří pořizovat snadno. "Peněz není mnoho, sami jsme letos nekoupili nic," řekla Tejčková.

V Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře letos pořídili jen drobnosti. Ani lidé jim prý mnoho exponátů nenosí. "Když jde o umělecké dílo, raději ho zpeněží. Dříve jsme získávali i nábytek. Když někdo zemřel a neměl dědice, propadl majetek státu, a ten ho nabídl muzeím. Snažíme se, aby se to obnovilo," míní ředitelka Světlana Hrabánková.

"Dary jsou převážná část našich přírůstků," podotkl ředitel Muzea Mladoboleslavska Luděk Beneš. V poslední době získali například zbraně z druhé světové války.

"Přinesl nám je pán z Krnska. Při opravě střechy našel pušky, mapy a další věci, které tam uložili odbojáři za války. Po téměř šedesáti letech je objevil náhodou," dodal Beneš a uvedl, že otec dárce velel odbojové skupině. Popravili ho v roce 1944.