Lídrem středočeské kandidátky ODS pro krajské volby je primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Lídrem středočeské kandidátky ODS pro krajské volby je primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Středočeská ODS změnila lídra a po 4 letech chce zase vládnout kraji

  • 64
Středočeskou ODS vedl do krajských voleb zatím pokaždé, tedy celkem třikrát, současný ministr zemědělství Petr Bendl. Pro letošní krajské volby však stanul v čele kandidátky primátor Mladé Boleslavi a krajský zastupitel Raduan Nwelati. Vsadit chce hlavně na netradiční kampaň, v níž rozdává peníze.

Dění ve středočeské ODS bylo v posledních měsících ve stínu kauzy exhejtmana Davida Ratha. Občanští demokraté si však nemyslí, že by jim v nadcházejících krajských volbách mohla pomoci.

"Nejsou to plusové body pro žádného politika. Hází to špínu na všechny politiky, ale já si nemyslím, že jsou všichni stejní," říká lídr kandidátky ODS, mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

Podobný názor má i dvojka kandidátky, kladenský primátor Dan Jiránek. Ten se obává toho, že někteří voliči k volbám raději vůbec nepřijdou.

"V tomto ohledu by nám to mohlo spíš uškodit, část lidí si může říct: politici jsou všichni stejní, já se na to vykašlu. To by byla nejhorší varianta," říká Jiránek.

Boj o lídra: dva bendlovci vs. dva tluchořovci

Kraji vládla ODS od roku 2000 do roku 2008, kdy těsně prohrála s ČSSD. V těchto pro ODS úspěšných letech byl hejtmanem současný ministr zemědělství a předseda krajské organizace Petr Bendl.

O tom, kdo ho jako lídra nahradí, jednala ODS v únoru. Kandidáti byli čtyři. Vedle Nwelatiho a Jiránka, který se své nominace ve prospěch kolegy vzdal, ještě senátorka Veronika Vrecionová a exministr zemědělství Ivan Fuksa. Vrecionová i Fuksa patří ke křídlu Bendlova vnitrostranického rivala Petra Tluchoře. Ani jeden však o jiné místo na kandidátce nestál, takže na ní nejsou.

Vítězství favorizovaného Nwelatiho nebylo žádným překvapením. Při pohledu na kandidátku je zřejmé, které křídlo je teď silnější. Překvapením však je, že se na ni nedostala současná jediná krajská zastupitelka z ODS, šéfka kontrolního výboru Dagmar Nohýnková, která dělala Bendlovi náměstkyni.

Nominaci z mělnického okresu nedostala. "Šlo o to, aby se tam dostal někdo nový. Je pravda, že jsem z malé obce a v krajském zastupitelstvu jsem dvanáct let. A na Mělnicku jsou tři velká města," říká Nohýnková.

Silný nástupce Bendla?

Podle Vrecionové jsou kandidáti kvalitní a strana má dobře připravenou kampaň. Tu pojal Nwelati netradičně. Za každého, s kým on nebo jeho spolupracovníci hovoří, přispívá do dané oblasti deset korun. A daný občan rozhodne, do jaké z pěti oblastí (dobrovolní hasiči, zdravotnictví, školství, doprava a sociální služby) peníze půjdou.

"Je to jiný způsob, jak utrácet peníze v kampani. Je škoda každé vyhozené koruny," říká Nwelati.

Krajským zastupitelem je od roku 2004 a voliče chce přesvědčit hlavně o tom, že se o kraj bude starat stejně jako o Mladou Boleslav, kde zanechal výraznou stopu. A jak vnímá to, že nahradil pro ODS úspěšného Bendla, jenž ho podporuje?

"Vzpomínám na výrok pana předsedy Nečase po komunálních volbách v roce 2010, že Mladá Boleslav by mohla být výkladní skříní ODS. Takže myslím, že moje pozice v ODS není slabá," odpovídá. Naráží tím na to, že v roce 2010 získala ODS v Mladé Boleslavi téměř čtyřicet procent hlasů.

Podle členů strany je stejně jako Bendl výraznou osobností a je pracovitý. "Objížděl sněmy, působil výrazně i v krajském zastupitelstvu, poctivě si to odpracoval. Petr Bendl měl zvlášť v druhém období výhodu, že už byl zkušený hejtman. Až se zapracuje, bude i Raduan Nwelati dobrá náhrada, teď mu ještě něco chybí, ale i Bendl nějak začínal," říká Jiránek.

Podle Nohýnkové je Nwelati silnou osobností, i když zcela jinou než Bendl. "Hledá konsenzus, dokáže se domluvit, ale zároveň si jde za svým názorem, to mají společné," říká.