Poldi Kladno

Poldi Kladno | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Středočeské firmy přicházejí o odbyt, začínají se projevovat sankce

  • 6
První středočeské firmy varují, že přicházejí o zakázky kvůli ruským sankcím. Kladenské Strojírny Poldi kvůli tomu dokonce propustí celkem 90 lidí. Problémy hlásí i divišovská Jawa.

Mohl to být velký návrat na výsluní. Alespoň to od velkých obchodů s Ruskem očekávala divišovská továrna Jawa. Jenže všechno je jinak.

„Loňskou zakázku jsme sice splnili, ale ty, se kterými Jawa pro letošní rok kalkulovala, se nakonec neuskutečnily,“ potvrdil MF DNES ředitel podniku Jaroslav Rezler.

Obchodům se zemí, která je považována za plochodrážní velmoc, podle něj zrovna nenahrává současná mezinárodní politická situace. A přestože často zmiňované sankce se zatím na tuzemskou strojní výrobu nevztahují, podle Rezlera napjaté vztahy Evropské unie a Ruska na obchody vliv mají. „Takové signály od partnerů vnímáme, byť jako oficiální důvod se to samozřejmě neuvádí,“ říká.

Jawa byla dlouhá léta v ekonomických problémech a právě od Ruska si noví majitelé, kteří závod koupili loni v dubnu, hodně slibovali.

Kromě země pod Uralem vyváží závod z Divišova na Benešovsku také třeba do Austrálie, ale to nestačí. Přesto firma s 55 zaměstnanci ujišťuje, že propouštět neplánuje.

„Hledáme i další využití našeho portfolia pracovníků a strojů mimo oblast ploché dráhy,“ připustil Rezler. Oč konkrétně by mělo jít, však nechtěl upřesnit. „Je to samozřejmě ve strojírenské výrobě, v oblasti motorů, které rozumíme.“

Výrobce lůžek je závislý na situaci ruských státních nemocnic

Problémy už zaznamenal také výrobce zdravotnických lůžek Linet.

„V Rusku dodáváme hlavně do státních nemocnic a ty nyní nedostávají peníze na velké projekty, takže my přicházíme o zakázky. Stát je oddaluje, navíc klesá kurz rublu. Objem trhu oproti loňsku klesl na 60 procent,“ popisuje ředitel společnosti pro východní Evropu Josef Nováček. Linetu zatím alespoň zůstávají menší zakázky. „Vybavujeme lůžky oddělení, ale ne třeba celou nemocnici.“

V pohotovosti jsou kvůli těmto zprávám i firmy, které zatím samy problémy nepocítily. „V Rusku se výborně daří zejména Velkopopovickému Kozlu. Zatím jsme žádné ekonomické dopady nezaznamenali. Pouze situaci sledujeme a máme pro jistotu několik scénářů pro případ, že by se to změnilo,“ uvedla bez podrobností mluvčí pivovaru Kateřina Krásová.

„Nový nábor? Snad 2016“

V kladenských Strojírnách Poldi jsou na tom podstatně hůř. Firma do konce roku propustí desítky pracovníků. Někteří už výpověď dostali dřív, celkově to znamená, že letos ve strojírně přijde o práci devadesát ze čtyř stovek zaměstnanců.

„Jednu z našich dvou divizí, výrobu klikových hřídelí do dieselových motorů aut a traktorů, postihlo v srpnu drastické omezení zakázek. První, kdo řekl, že nechce do konce roku žádné dodávky, byla firma Zetor Brno,“ uvedl šéf Strojíren Vladimír Trubač.

Zakázky nečekaně zrušil i finský a brazilský výrobce motorů a traktorů patřící do firmy Agco, která je důležitým hráčem na světovém trhu ve výrobě zemědělské techniky. Tito dva odběratelé přitom v kladenské továrně představovali zhruba 70 až 80 procent odbytu hřídelí.

Zatímco ještě v létě jich tak divize vyráběla pět tisíc měsíčně, stejný objem zakázky zbyl dohromady na poslední čtyři měsíce roku. Propouštění tak podle Trubače bylo nevyhnutelné. „Museli jsme to udělat, protože bychom neměli na mzdy,“ podotkl.

Tržby kladenských strojíren letos poklesnou oproti roku 2013 o desítky procent a situace se nezlepší ani v příštím roce. „Odbyt by měl vzrůst až na konci příštího roku a rok 2016 by měl být už podstatně lepší. To samozřejmě bude znamenat opětovný nábor zaměstnanců,“ věří Trubač.

Strojírny se v těžké situaci snaží získat zakázky na nových trzích a zpracovávají i poptávky, které by v minulosti nikdy nevzaly.

„Náběh výroby u nových zákazníků je ale v hřídelích devět až dvanáct měsíců, takže ani tím to rychle dohromady nedáme,“ podotýká Trubač.

Propuštění lidé mají v tomto případě šanci celkem brzy sehnat náhradu. Společnost Keihin Thermal Technology, tedy bývalá Showa Aluminium, hodlá od 1. ledna rozjet výrobu ve třetí směně, to znamená nábor zaměstnanců.

„Asi šedesát, možná i sedmdesát pracovníků tak začnou přijímat už před koncem roku, aby je zacvičili. I tam by se lidé ze strojíren mohli uplatnit,“ doufá ředitel kladenského úřadu práce Jiří David.

Nejvyšší nezaměstnanost

Na druhou stranu o tahle místa bude zřejmě velký zájem. Jednak je na Kladensku v celokrajském srovnání poměrně vysoká nezaměstnanost, v září byla dokonce ve srovnání s ostatními okresy nejvyšší (8,5 procenta, zatímco krajský průměr je 6,3 procenta), jednak mají problémy i další firmy: zaměstnanci společnosti Poldi, s. r. o., nedostávají včas výplaty a problémy došly tak daleko, že část výroby kvůli přerušení dodávek proudu stojí.

Přestože zhruba polovina zaměstnanců už dostala výplaty za září, přibývá výpovědí. Jen za minulý týden přibylo několik zaměstnanců, jako důvod uvedli právě zpožďování platů, popsal ČTK šéf odborářů Richard Mosr.

Vedení firmy vysvětluje problémy pozdními platbami odběratelů. Personální ředitel Antonín Čimera ale tehdy řekl, že propouštění zatím Poldi, s. r. o., nechystá.

, ,