Krajské nemocnice už nespojuje ovládací smlouva, díky které měla moc ta kladenská na snímku.

Krajské nemocnice už nespojuje ovládací smlouva, díky které měla moc ta kladenská na snímku. | foto: Ester Havlová

„Rathova“ nemocnice v Kladně už nebude šéfovat ostatním v kraji

  • 0
Do Kladna putovaly v posledních letech největší dotace pro středočeské nemocnice a její šéfka Kateřina Pancová měla díky ovládací smlouvě moc nad všemi krajskými špitály. S tím je teď konec. Smlouvu kraj zrušil a ke všem nemocnicím chce přistupovat stejně.

"Z nemocnic budou klasické akciové společnosti, posílíme pozici ředitelů a představenstev, která je budou řídit, a budou podléhat valné hromadě, tedy radě kraje," řekl náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.

O všem si teď budou nemocnice rozhodovat samy, nebudou čekat na názor Kladna. "Žádné centrální řízení nebude. Dosud se třeba pralo prádlo všude za stejnou cenu, když to někde budou moci mít levnější, ať to tak mají," uvedl Seidl.

"Je to důležité i z hlediska lokálního patriotismu, lékaři pracují v nemocnicích desítky let a mají k nim vztah. Když ale nějaká nemocnice hospodařila špatně, kraj jí pomohl a klesla její iniciativa," dodal. Podle něj bude mít systémová změna přínos i pro pacienty, nemocnice se o ně budou více snažit.

Spolupráce mezi nimi však neskončí, například nadstandardní služby a ubytování by měly být i nadále ve všech krajských nemocnicích podobně drahé. "V tom se nechceme lišit. I nadále bychom chtěli sdílet třeba informace o cenách léků a materiálu nebo jednat s pojišťovnami společně," vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Namísto Kladna se teď bude víc investovat v Mladé Boleslavi

Změny se projeví i navenek. V letech 2009 a 2010 přistálo na pomyslném účtu kladenské nemocnice v dotacích 1,2 miliardy korun, zbylé čtyři nemocnice si mezi sebe rozdělily 0,6 miliardy. Teď bude mít kladenská nemocnice stejné postavení jako ostatní.

Podle Seidla nebude vedení kraje nemocnici v Kladně omezovat, ale budeme po ní chtít stejně jako po ostatních, aby měla vyrovnaný rozpočet. Výstavba v Kladně byla plánovaná za předchozího vedení kraje, velkých investic se dočkala i příbramská nemocnice.

Do Mladé Boleslavi šlo v těchto letech nejméně peněz. "Když jsme nemocnice převzali, tato byla v nejlepší kondici. Teď tu plánujeme další investice, třeba parkovací dům. Zakázka se jen přesoutěží. Investice do Kladna teď budou minimální, většina peněz půjde do Boleslavi," uvedl Seidl.

V to, že teď bude situace z hlediska financí v ostatních nemocnicích příznivější, doufají i jejich ředitelé. "Pokud by se zohledňovalo, kdo byl protežovaný, kdo už má vybudováno a kdo by to ještě potřeboval, myslím, že by to pro nás mohlo mít pozitivní efekt," řekl ředitel mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Jiří Med.