V Kácově třídí odpad i pan Adam Emil, který zde uklízí ulice.

V Kácově třídí odpad i pan Adam Emil, který zde uklízí ulice. | foto: František Vlček, MAFRA

Středočeši recyklují 42 kilo odpadu na hlavu ročně, jsou třetí v zemi

  • 1
Necelých 42 kilogramů. Tolik odpadu v průměru vytřídil každý obyvatel Středočeského kraje v loňském roce. Lépe mezi regiony na tom byli už jen v Pardubickém a Plzeňském kraji. Do třídění odpadků se může zapojit 99 procent Středočechů.

Za minulý rok totiž vytřídil každý obyvatel kraje dohromady v průměru necelých 42 kilogramů skla, plastu, papíru a nápojových kartonů, což je v celkovém součtu skoro o dva kilogramy na obyvatele víc, než činí průměr celého Česka.

Kolik toho vytřídili

ve Středočeském kraji

18 kilogramů papíru

12,5 kilogramu plastů

11 kilogramů skla

Pozn.: jde o průměr na jednoho obyvatele za rok

Na sběrných hnízdech, tedy místech, kam mohou lidé tříděný odpad odvézt, jsou kontejnery nejčastěji po třech - na sklo, papír a plast. Lidé na ně narazí snad ve všech městech a obcích.

"U nás najdou občané i kontejnery určené na elektroodpad či staré oblečení. K tomu samozřejmě svážíme i bioodpad," uvádí starosta Kladna Dan Jiránek příklad toho, že někde je možné třídit i další nepotřebné věci.

Pro všechny obce však bioodpad takovou samozřejmostí není. "

Minulý rok jsme mezi občany dělali průzkum, jestli by o popelnice na bioodpad měli zájem. Jenže se neozvalo ani deset lidí," podotkl starosta Králova Dvora na Benešovsku Petr Vychodil. "Ale rozvíjí se u nás satelitní městečka, takže věřím tomu, že v budoucnu je zavedeme," dodává.

Svoz odpadů ze sběrných hnízd mají obce plně ve své režii. Samy si rozhodují, jak často budou kontejnery vyváženy. "Nejméně vyvážíme sklo. Asi jednou za měsíc. Nejčastěji se sváží plast - dvakrát až třikrát týdně," tvrdí Jiránek.

"V poslední době máme problém s papírem. Ve sběrnách je ho sice pořád stejně, ale v kontejnerech méně. Někteří lidé kontejnery probírají, papír roztřídí a ten, za který dostanou ve sběrnách víc peněz, tam pak sami odvezou," vypráví kladenský starosta.

Odpad z barevných kontejnerů putuje do třídírny. Tam se ještě dotřiďuje, aby se s ním dalo obchodovat. Městu se tak částečně vrátí peníze, které do svozů investuje.

Část nákladů na tříděný odpad se vrací

V Kladně, kde žije bezmála sedmdesát tisíc obyvatel, zaplatí za svoz z více než sto padesáti stanovišť přibližně třináct milionů korun.

"Za sklo, papír, plasty a elektroodpad platíme devět milionů korun, za směsný komunální odpad čtyři miliony," vypočítává roční výdaje Jiránek. "Ze separace se nám do rozpočtu vrací zhruba šest milionů korun," dodává.

"U nás za likvidaci tříděného odpadu vydáme ročně asi 900 tisíc korun, z toho návratných je přibližně tři sta tisíc," srovnává Vychodil sedmitisícový Králův Dvůr.

Návratné odměny mají obce motivovat k tomu, aby i nadále v třídění odpadu pokračovaly. "K tomu chce motivovat i Středočeský kraj. Proto letos podeváté vyhlašujeme soutěž My třídíme nejlépe," říká náměstek hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád.

Soutěž je rozdělená do čtyř kategorií podle počtu obyvatel a vítězné obce dostanou mimo jiné peníze, které jim pomohou snížit náklady spojené se zajišťováním svozu odpadu.