Loni vyčerpali lidé dotace za čtyři dny. Na frontu dohlížel exhejtman Josef...

Loni vyčerpali lidé dotace za čtyři dny. Na frontu dohlížel exhejtman Josef Řihák (vlevo) a náměstek Marek Semerád. | foto: archiv KÚ

Středočeský kraj rozdělí miliony na výměnu kotlů, čekají se fronty

  • 0
Osmdesát milionů korun rozdělí Středočeský kraj zájemcům o příspěvek na výměnu kotlů. Žádosti o tzv. kotlíkové dotace začne přijímat v pondělí od 9 hodin ráno, zájemci se tak po minulých zkušenostech musí připravit na dlouhé fronty. Naposledy kraj takto kladně vyřešil více než 900 žádostí.

Dvacet let nosil Vladimír Pokorný ze Střížovic na Mladoboleslavsku šest kyblíků uhlí denně. Jen tak se mu podařilo vytopit rodinný dům, ale ráno v něm už zase byla zima.

Když se proto loni dozvěděl, že takzvané kotlíkové dotace platí i pro Středočeský kraj, neváhal. Byl jedním z prvních, kteří se ve frontě před krajským úřadem objevili.

„Asi šedesátka nás tam stála už předchozí den. V noci byla zima, z kraje nám alespoň půjčili židle, na kterých jsme spali ve spacáku, a ráno roznášeli kávu a čaj,“ popisuje řidič kamionu.

Kotle a čisté ovzduší

Podle sčítání lidu z roku 2011 středočeské domácnosti v té době využívaly 116 tisíc kotlů na tuhá paliva, většinu z nich na uhlí. Kvůli tomu se kraj umisťuje na špičce v množství vyprodukovaného prachu.

Podle některých odborníků se emise domácností podílejí více než polovinou na celkovém znečištění ovzduší. Zvýšené hodnoty prachových částic pak mají vliv na počet onemocnění plicní a oběhové soustavy.

Kotlíkové dotace mají za cíl emise snížit. Původně byly určené jen pro Moravskoslezský kraj, minulý rok je poprvé mohli využít také Středočeši.

Dotaci na výměnu kotle získalo 912 majitelů domů.

Od podzimu už má rodina v domě stálou teplotu a uhlí spotřebuje přibližně polovinu. Na pořízení nového kotle dostala nejvyšší možnou dotaci, šedesát tisíc korun. Celá výměna s likvidací toho starého stála o zhruba sto tisíc víc.

„Podání žádosti nebylo složité. Postupoval jsem podle manuálu, který k tomu vytvořilo Ministerstvo životního prostředí,“ dodává Pokorný.

Poté, co mu odborná firma nainstalovala kotel, odeslal ještě na kraj další potřebné dokumenty, například faktury. Na začátku letošního roku mu přišlo potvrzení, že dotaci získá, a v dubnu měl Pokorný peníze na svém účtu.

„Zdálo se mi, že ceny kotlů byly příliš vysoké. Náklady spolu s tím, že dostanete dotaci až zpětně po zhruba půl roce, některé známé odrazují,“ zmiňuje podle něj jediný nedostatek.

Na co si dát při podání žádosti pozor? MF DNES přináší odpovědi na základní otázky:

1. Od kdy do kdy se žádá

Kraj začne přijímat žádosti v pondělí 8. září od devíti hodin na podatelně pražského sídla. Je možné je podávat do 31. října. Není ale radno otálet - loni byla celá částka vyčerpána už za pouhé čtyři dny.

2. Kdo má na dotaci nárok

O peníze se může přihlásit vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu v kraji. V druhém případě musí přiložit písemný souhlas zbývajících vlastníků. Na dotaci nemá nárok ten, kdo ji už získal, a nemovitost nesmí být v zástavě z rozhodnutí soudu nebo exekutora. Vyměnit je možné jen ručně plněné kotle na tuhá paliva.

3. Jak žádost podat

Zájemce podává žádost osobně v úředních hodinách podatelny. Formulář a všechny ostatní dokumenty najde na webu kraje www.kr-stredocesky.cz. K žádosti se ještě přikládá fotodokumentace stávajícího kotle a jeho připojení.

4. Kolik peněz je k dispozici

Pro dotace je vyčleněno osmdesát milionů korun, loni to bylo čtyřicet milionů. Polovinu z rozpočtu opět zaplatí Středočeský kraj, druhý díl přidá Státní fond životního prostředí.

5. Co dělat po podání žádosti

Krajský úřad nebo fond zkontroluje došlé žádosti a vyzve k odstranění případných nedostatků. Těm, kteří splní všechny podmínky a vystačí pro ně peníze, přijde domů vyrozumění. Do devíti měsíců musí dodat další podklady, především fakturu za nový kotel, jeho instalaci a dopravu, potvrzení o likvidaci toho starého a fotky z demontáže a likvidace starého kotle.

6. Jaký typ kotle pořídit

Zájemci musí zvolit jeden z pěti druhů kotlů, na které je možné dotaci získat. U těch plynových činí příspěvek patnáct nebo dvacet tisíc korun podle konkrétního druhu, u kotlů na tuhá paliva je příspěvek podle emisní normy čtyřicet, padesát pět a šedesát tisíc korun.

Výměnu kotle musí provést firma certifikovaná výrobcem, která žadateli předá protokol o uvedení do provozu. Ten se spolu s ostatní dokumentací odešle na kraj či fond. Konkrétní typy kotlů, na které je možné získat dotaci, jsou uvedené na stránkách www.sfzp.cz.

7. Kdy přijdou peníze

Pokud žadatel pošle všechny dokumenty uvedené na webových stránkách kraje a není je nutné doplnit, přijde mu poštou smlouva ve třech kopiích. Po podpisu je dotyčný zašle zpět a vrátí se k němu už jen jedna kopie. Do třiceti dnů mu na bankovní účet přijde dotace.