Vinařům postupný příchod jara nevadí, pro révu je výhodnější. (Ilustrační snímek)

Vinařům postupný příchod jara nevadí, pro révu je výhodnější. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Středočeským vinařům mrazy zatím nevadí, v květnu by byly horší

  • 1
Na rozdíl od ostatních zemědělců si vinaři na současné mrazivé počasí nestěžují. Kvalitu vína totiž neohrožuje. Horší by podle nich bylo, kdyby mrazy udeřily v květnu, jak v předešlých dvou letech. To by mohlo neblaze ovlivnit množství úrody.

Na středočeských vinicích dokončují přípravu na novou sezonu. "Keře se řežou celou zimu a hotovo musí být do doby, dokud nezačne proudit míza. To znamená nejlépe do konce března, půlky dubna," popisuje vinař Školního statku Mělník Vojtěch Kušina, který v české vinařské oblasti pracuje čtyřicet let.

Vinaři ve Středočeském kraji si na rozdíl od ostatních zemědělců na současné počasí nestěžují. Postupný příchod jara je pro víno totiž daleko výhodnější, než když se s březnem oteplí na deset stupňů Celsia a na jaře naopak udeří mrazy.

Právě to se stalo předloni, kdy květnové mrazy připravily vinaře v kraji až o půlku úrody. V některých oblastech se přidalo i krupobití.

Už na Vánoce vyrazil do vinohradu

A na jaře mrzlo také loni. "Keře potřebují tak dva roky na to, aby se po takovém poškození vzpamatovaly. Pociťujeme to doteď," říká vedoucí vinic Bettiny Lobkowiczové Robert Žára.

Čtyřicet pět hektarů vinic letos ostřihali ve třech lidech – začali již před Vánocemi. Na jeden hektar připadá asi 4 200 keřů. A v podobném počtu několika lidí pracovali na svých devíti hektarech vinic i zaměstnanci Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně, která v genofondu ochraňuje 295 českých i světových odrůd.

S řezem zde skončili před dvěma týdny. "Není moc lidí, kteří řezat opravdu umějí a dělají to dobře. Nejsme na jižní Moravě, kde tohle umí skoro každý, protože mají v rodině vinohrad," říká vedoucí stanice David Chocholatý, který s nůžkami na vinice vyrazil hned pětadvacátého prosince.

Zahradnická škola otevírá nový obor jen pro vinaře

Podle údajů Cechu českých vinařů se od revoluce plocha středočeských vinic více než zdvojnásobila. A nahoru jde, soudě podle porotců zahraničních soutěží, také kvalita českého vína.

"Za dvacet let udělali čeští vinaři neuvěřitelný pokrok například v technologii výroby vína. Rozhodně tak třeba nesouhlasím s tvrzením, že v Čechách nelze udělat dobré červené víno. Musíme do něj dát více úsilí, více peněz. Ale jde to. Je sice kyselejší, ale je svěží, ovocné, ne tak unavené jako jihoevropská vína," říká Chocholatý.

Rostoucí prestiž českého vína odráží i fakt, že Česká zahradnická akademie Mělník si zažádala o otevření nového oboru Vinařství. Doposud se zde vinařství učilo pouze jako součást oboru Zahradnictví. "Škola reagovala na zvyšující se zájem o tento obor," říká ředitel Školního statku Mělník Pavel Válek.
V kraji réva nyní obrůstá asi 270 hektarů půdy. Přesto jde asi o padesátkrát menší plochu, než je tradiční oblast na jižní Moravě.