Výroba zlaté cihličky - ilustrační foto. Zpracování drahých kovů v podniku...

Výroba zlaté cihličky - ilustrační foto. Zpracování drahých kovů v podniku SAFINA, Vestec. | foto: Petr Topič, MAFRA

Středočeští zastupitelé nesouhlasí s těžbou zlata na území kraje

  • 2
Středočeský kraj nesouhlasí s případným průzkumem a těžbou zlata na svém území. Shodli se na tom jednomyslně krajští zastupitelé. Obávají se zejména devastace krajiny. Několika žádostmi těžařů o provedení průzkumu se zabývá ministerstvo životního prostředí.

"Nechali bychom si zničit to, co je na středních Čechách nejkrásnější," varoval hejtman Josef Řihák (ČSSD). Kraj by měl podle zastupitelů napříč politickým spektrem učinit vše pro to, aby těžba nebyla povolena. "Když povolíte průzkum, tak těžaři potom budou chtít těžbu. A když nepovolíte těžbu, tak budou chtít peníze, které už do toho investovali. Mohou přijít různé arbitráže s Českou republikou," upozornil Řihák. Těžařské společnosti se podle něj zajímají o lokality Mokrsko, Petráškova Hora u Hvožďan, Voltýřov, Jílové, Příčovy a další.

K návrhu krajské rady se připojili i zástupci opozice, tedy ODS a TOP 09 a STAN. Pro byli všichni přítomní zastupitelé, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

Podle Řiháka by obcím, kraji ani státu těžba zlata nic nepřinesla, protože "nadnárodní firmy by si všechno odvezly". S tím, že ekonomický přínos by nebyl výrazný, souhlasí i šéf klubu zastupitelů za TOP 09 s STAN Věslav Michalik. Namítl, že v Mokrsku a okolí by těžba přinesla tržby kolem deseti miliard korun ročně, což by nevyvážilo devastaci přírody. "Jsme hustě osídlená oblast s vodními zdroji a v řadě míst s poměrně neporušeným životním prostředím," uvedl Michalik.

O místní ložiska zlata se zajímaly těžařské společnosti také před deseti lety, jejich aktivity se však odpůrcům těžby podařilo zastavit. Konkrétně pod Veselým vrchem u Mokrska je údajně třetí největší evropské ložisko zlata; jeho zásoba byla odhadována na 80 tun. Zájem těžařských firem zesílil na začátku 90. let, kdy tehdejší ministerstvo hospodářství vypsalo na průzkum lokality mezinárodní výběrové řízení. Možnost průzkumu zlata však nakonec zablokovalo ministerstvo životního prostředí.