Výtah ze Sedlčan používají na kanadské ponorkové základně v Halifaxu. Výtah umí jezdit kolmo vzhůru i podél trupu ponorky.

Výtah ze Sedlčan používají na kanadské ponorkové základně v Halifaxu. Výtah umí jezdit kolmo vzhůru i podél trupu ponorky. | foto: Archiv: Stros

Strojírna v Sedlčanech vyrábí výtahy pro NASA i kanadské námořníky

  • 8
Češi o sobě rádi prohlašují, že mají zlaté ručičky. V případě strojírenské firmy ze Sedlčan to platí. Vyrábí a dodává totiž výtahy takové instituci, jako je americká NASA, výtahy od nich kupuje rovněž kanadské námořnictvo. Často jde o unikátní stroje. Středočeši patří mezi elitu v oboru.

Až z vesmírného střediska John C. Stennis v americkém státě Mississippi v budoucnu budou chystat start dalšího kosmického raketoplánu, náklad na jeho palubu dopraví nákladní výtah ze středočeských Sedlčan.

Unikátní stroj schopný vynést do mnohametrové výšky přes tři a půl tuny si objednal Národní úřad pro letectví a vesmír, známý pod zkratkou NASA. "Byla to naše první velká zakázka ze Spojených států a hned pro NASA," říká ředitel Sedlčanských strojíren Stros Ladislav Filip.

Výtah ze sedlčanské firmy Stros jezdí po komíně ve Varšavě do výšky až dvou set metrů.
Ředitel sedlčanské firmy Stros Ladislav Filip.
Sedlčanská firma Stros.

Ještě před jedenácti lety to přitom s továrnou nevypadalo dobře. Po revoluci se v ní vystřídalo několik vlastníků, zmizelo hodně strojů a vypadalo to, že zavře brány. Pak ale závod se čtyřicetiletou historií koupil současný majitel a vrátil ho mezi přední světové výrobce průmyslových a důlních výtahů. V továrně pracuje dvě stě lidí z okolí.

Sedlčanské výtahy ve světě

USA

Vesmírné centrum John C. Stennis v Mississippi

Elektrárna Plant Scherer v Atlantě, která patří mezi 5 největších výrobců elektřiny v USA.

Mrakodrapy v New Yorku na Manhattanu.

Evropa

Anglie, Dánsko, Skandinávie, Španělsko, Francie, Slovensko, Maďarsko a Rusko.

Asie

Indonésie, Malajsie, Singapur, Thajsko. Celkem asi 200 výtahů.

Pozn.: Jde pouze o výběr.

Dnes je v zasedací místnosti sedlčanské firmy mapa s desítkami barevných hlaviček špendlíků zapíchnutých po celém světě. Tam všude Stros dodal výtahy.

Objednávka z NASA v srpnu 2009 byla pro Stros do jisté míry určující.

"Udělali jsme díky tomu ohromný technologický pokrok. Američané měli speciální požadavky na zabezpečení motorů, velký důraz pochopitelně kladli na požární režim," vysvětluje obchodník strojíren Ondřej Sůsa.

Úleva kanadským námořníkům

Výtah jednou bude vozit materiál na palubu kosmických lodí, například barely s palivem. Ve vesmírném středisku je už rok, u testovací věže ještě nestojí. NASA je ve skluzu v její stavbě.

"Ovládá se úplně stejně jako osobní výtahy známé z obytných domů. Vejde se do kabiny, zavřou se za sebou dveře, zmáčkne knoflík a jede se," říká šéf továrny Filip.

"Zakázka pro vesmírné středisko byla náročná, ale dělali jsme i unikátnější kousky. Například v roce 2006 jsme zkonstruovali první mobilní nákladní výtah na světě. Objednalo si ho kanadské vojenské námořnictvo k ponorkám," říká Sůsa.

Firma Stros vyrábí výtahy i pro NASA.

Posádka ponorky totiž musela po přistání čekat i pět hodin, než jí vojáci v přístavu postavili rampu ke slezení na souš. Mobilní zařízení nesoucí sedlčanský výtah jim cestu z ponorky zkrátilo na půl hodiny. "Nyní zvažují, zda mají rozpočet na druhý výtah," poznamenal Ondřej Sůsa.

Zatím poslední významnou zakázku sedlčanští strojaři získali v Rusku. Kontrakt za více než sto tisíc eur podepsali v Petrohradě, kam dodají tři unikátní důlní výtahy pro práci v náročných podmínkách až devadesát metrů pod zemí. Rusové si objednali stejný model, jaký před lety posloužil v Praze při ražbě tunelu Mrázovka.