Vězni - studenti odborného učiliště v prostorách vinařické věznice převzali výuční listy (27.6.2014) | foto: Eva Havelková, 5plus2.cz

Odsouzení z Vinařic zakončili studia, školu měli přímo ve věznici

  • 5
Téměř dvě stovky vězňů z věznice ve Vinařicích u Kladna v pátek zakončily studia na učilišti, které působí přímo v prostorách zařízení. Z odsouzených se napříště mohou stát kuchaři, číšníci, malíři pokojů, zedníci, zahradníci či vrátní v hotelu.

 „Ze 180 učňů jich neprošlo deset. Naopak 48 mužů ukončilo studium s vyznamenáním. Mezi odsouzenými byli i tací, kteří měli z praktické části, ústní zkoušky i psaného testu samé jedničky,“ uvedla zástupkyně ředitele učiliště Jana Černá.

Odsouzení muži mohou za mřížemi nápravného zařízení nedaleko Kladna studovat od září již sedmým rokem. Chtějí získat výuční list a s ním i šanci na nový život bez zločinu a trestu.

„Vystudoval jsem ve vězení již obor Kuchař - číšník. Nyní studuji zedničinu, bohužel, jsem ale letos nezvládl ústní zkoušku. Budu ročník opakovat a snažit se dál. Pro mě je výuční list důležitý. Venku se chci živit spíše zedničinou, v které se více vyznám a možná je v ní i více peněz. Vařit ale také umím,“ řekl jednapadesátiletý Zdeněk, který pochází z Rychnova nad Kněžnou.

„Já jsem opravdu vděčný za to, že mi studium věznice umožnila. Víte, v učilišti jsou k nám všichni upřímní a hodní. Chovají se k nám s respektem, což je hezký pocit, který dává naději,“ dodává Zdeněk.

Vyučený: bez učiliště bychom se vrátili ke zločinu

Třicetiletý Ruben z Prahy vystudoval obor zahradník se samými jedničkami. Takové výsledky měl i v předešlých letech, kdy postupně získal již tři výuční listy, například jako pomocník ve stravování a kuchař - číšník.

„Tak je to tu s mnohými, co máme delší tresty, navazujeme studium dalších oborů. Ze všech bych se chtěl až vyjdu ven živit zahradničením, rád bych v oboru podnikal. Teď nás čekají prázdniny, tak si budu hodně číst a cvičit v posilovně. Od září jsem se přihlásil na nový obor zedník a pak ještě nemám malíře,“ vyprávěl Ruben.

„Já jsem dostal dvě dvojky a jedničku z oboru zedník a teď jsem se přihlásil na malíře. To, že můžeme získat výuční listy je opravdu dobrá věc. S ukončeným vzděláním se můžete venku lépe najít práci, něco umíte a je to potvrzené. Když opustíte věznici bez ničeho, často se pak musíte vrátit k trestné činnosti. Taková možnost by proto měla být všude,“ přidal se devětadvacetiletý Lukáš z Mostu.

Od září se budou učit luxovat a mít nádobí

Vinařické učiliště letos rozjelo i unikátní projekt v rámci nově založeného Speciálně pedagogického centra - dvě třídy pro handicapované a odsouzené se speciálními potřebami. Patří sem i negramotní, kterých je mezi vězni překvapivě dost.

„Studovat nyní mají šanci i odsouzení například se středně těžkým mentálním nebo fyzickým postižením, sluchově či zrakově postižení, lidé s těžkým astmatem, žloutenkami, srdečními nebo řečovými vadami, s poruchami chování, soustředění nebo cizinci,“ uvedla Monika Drdová, vedoucího specializovaného útvaru vězeňského učiliště.

Od září přibude třetí speciální třída a také praktická škola pro maximálně 16 žáků.

„Zatím máme šest přihlášených, ale budou během prázdnin přibývat. Praktická škola je pro muže se středně těžkou mentální retardací. Ti se budou učit nejen znovu číst a počítat, ale také se postarat sami o sebe v domácnosti, tedy například luxovat, vytírat, umýt nádobí, něco lehčího si uvařit nebo vyžehlit košili či přišít knoflík. Je to taková škola pro život. Samozřejmě je to bez výučního listu. V programu mají i terapii hudební výchovou nebo canisterapii za pomocí psů,“ vysvětlila Monika Drdová.