Údolí řeky Berounky u Tetína v Českém krasu

Údolí řeky Berounky u Tetína v Českém krasu | foto: Profimedia.cz

Zprávu o plynu na Berounsku psala geoložka, která je v asociaci naftařů

  • 17
Zprávu, na základě které se bude stát rozhodovat o přístupu k těžbě podzemního plynu i na Berounsku, vypracovala prezidentka asociace naftových geologů. Autorka studie podezření z neobjektivnosti odmítá. Její zpráva má 60 stran, ale jen stránku a půl o rizicích.

"Zpráva byla psána s ohledem na největší objektivnost v dané situaci a s daty, která jsme měli k dispozici," vysvětlila autorka studie Vlastimila Dvořáková z České geologické služby.

Zpráva prý není detailní, protože taková bude teprve následovat a její zpracování potrvá dva roky. "Studie nebyla cílena na to, abychom zpracovávali dopad patřičných technologií nebo těžby nekonvenčních břidlic, protože o těžbě se nemluvilo ani nemluví," doplnila Dvořáková.

Podezření, že Dvořáková není objektivní, může vzbuzovat fakt, že je zároveň evropskou prezidentkou Americké asociace naftových geologů. Dvořáková to odmítá. Říká, že asociace je profesní organizací a její funkce je neplacená.

"Nereprezentuji zájmy žádné naftové firmy ani žádné skupiny těžařských firem," řekla geoložka.

Doplnila, že v asociaci jsou odborníci z naftové sféry, ředitelé firem, ale i studenti a lidé z univerzit. "Je to profesní organizace stejně jako asociace gynekologů, asociace pracovníků ve veterinární sféře," namítla Dvořáková.

Zpráva z jistého pohledu působí jako materiál vypracovaný těžebním fandou. Shrnuje, jak se tato metoda rozvíjí ve světě či jaké jsou její ekonomické přínosy.

Odpůrci těžby mluví o možných tlacích těžařů na úředníky

Podle odpůrců těžby, kteří se stavějí proti plánům průzkumu na Berounsku, je to dokument zavádějící. "V případě Českého krasu nezmiňuje objektivně rizika a existenci vzácných přírodních památek," zaznělo v prezentaci, kterou v Berouně uvedli geologové Oldřich Fatka, Jiří Frýda a Jindřich Hladil.

Ve zprávě geologické služby není ani zmínka o tom, že území na Berounsku, kde jsou možná ložiska, se kryje s Chráněnou krajinnou oblastí Český kras.

Odpůrci kritizují i to, že zprávu z léta geologická služba zveřejnila až v březnu. "Jestliže se objeví zpráva vypracovaná nekompetentním pracovníkem České geologické služby a objeví se o sedm měsíců později, tak to o něčem vypovídá," poznamenal na setkání Oldřich Fatka.

Lidé, kteří proti záměrům průzkumu ložisek plynu vystupují, mluví o možných zákulisních tlacích těžařů na státní úředníky. Připouští je i starostka Berouna Šárka Endrlová, která vystupuje proti možnému průzkumu na Berounsku. "Je evidentní, že existují vazby mezi různými vysoce postavenými úředníky a soukromými zájmy některých prospektorů," řekla Endrlová.

Česká geologická služba vypracovala i studii, která má vysvětlit, co je to nekonvenční zemní plyn z břidlic a jaký je potenciál jeho těžby u nás. Přesně o to se v Česku zajímají dvě zahraniční firmy.